لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

تصویب بودجه گویای تضعیف ریال ایران


بودجه ۴۶۲ میلیارد دلاری امسال ۹ درصد کمتر از سال پیش است
بودجه ۴۶۲ میلیارد دلاری امسال ۹ درصد کمتر از سال پیش است
خبرگزاری آسوشیتدپرس - تهران:

در ایران، مجلس، امروز، پنجشنبه، رسیدگی به بودجه ای ۴۶۲ میلیارد دلاری برای سال جاری را به پایان رساند، که قریب ۹ درصد کمتر از بودجه مصوب سال قبل است - کاهشی که به نرخ جدید برابری ریال با دلار آمریکا نسبت داده می شود.

ریال ایران بخش عمده ای از ارزش خود را از دست داده است، که از تحریم های غرب علیه برنامه اتمی تهران ناشی می شود.

بودجه جدید هنگامی تصویب می شود که ایران با فشار و انزوائی فزاینده در سطح بین المللی بر سر برنامه جنجالی اتمی خود روبروست - برنامه ای که آمریکا و متحدانش می گویند هدف آن تولید تسلیحات اتمی است. ایران بارها ضمن رد چنین اتهامی استدلال کرده است که برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصدی صلح آمیز از جمله برای تولید برق است.

آمریک با وضع تحریم هائی جدید، بانک مرکزی ایران را هدف گرفته است، و اتحادیه اروپا نیز تحریم هائی نفتی وضع کرده است - اقداماتی که ایران آنها را به عنوان اعلان جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی تقبیح می کند.

تحریم های مصوب اتحادیه اروپا قرار است در ماه ژوئیه به اجرا گذاشته شود.

ایران با اقتصاد آسیب دیده اش ، امسال نرخ رسمی برابری دلار را به ۱۲ هزار و ۲۶۰ ریال افزایش داد. بودجه قبلی بر اساس نرخ ۱۰ هزار و ۵۰۰ ریال برای هر دلار تنظیم شده بود.

بیش از ۸۰ درصد درآمد خارجی ایران از محل صادرات نفت است.

بودجه مصوب مجلس ، پیش از آنکه قانون شناخته شود باید از تائید شورای نگهبان نیز بگذرد که یک نهاد نظارتی قانون اساسی است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری گفته است هدف بودجه امسال کاستن از اتکای به درآمد نفت است. منتقدین می گویند این بودجه به وابستگی بیشتر به درآمد نفت، و تشدید تورم منجر خواهد شد، که هم اکنون قریب ۲۰ درصد است.
XS
SM
MD
LG