لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

نصب سانتريفیوژهای بیشتر در تاسیسات زیر زمینی ایران


احمدی نژاد نگرانی های غرب از برنامه اتمی ایران را نادرست می داند
احمدی نژاد نگرانی های غرب از برنامه اتمی ایران را نادرست می داند
خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین می گوید ایران به نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیساتی زیر زمینی مشغول است، اما به گفته دیپلمات های غربی بنظر نمی رسد به استفاده از آنها برای غنی سازی اورانیوم خالص تری پرداخته باشد - که می تواند تهران را به تولید مواد لازم برای ساختن بمب اتمی نزدیک تر کند.

همین دیپلمات ها می گویند تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی توسط ایران که از دو سال پیش آغاز شد، بنظر می رسد به رغم افزایشی عمده در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری، در ماه های اخیر، ثابت باقی مانده است.

انتظار می رود وادار ساختن ایران به توقف در تولید اروانیوم غنی شده با درجه خلوص بالا، یکی از اولویت های قدرت های جهان در جریان مذاکراتی با ایران باشد که قرار است هفته آینده با هدف پایان دادن به یک دهه اختلاف و منازعه با تهران بر سر برنامه های بلندپروازانه اتمی اش در بغداد انجام گیرد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند انتظار توقفی کامل در برنامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران با توجه به سرمایه گذاری های کلان مالی و حیثیتی رهبران ایران روی این پروژه، ممکن است انتظاری دور از واقعیت باشد. این تحلیلگران استدلال می کند که بهتر است به ایران در ازای مجاز شناختن بازرسی های سرزده و بیشتر توسط بازرسان سازمان ملل متحد - که برای اطمینان از منحرف نشدن تهران به سوی برنامه تسلیحات اتمی ضروری است - اجازه داده شود برنامه غنی سازی اورانیوم را در سطحی محدود انجام دهد.
XS
SM
MD
LG