لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

جلسه چهارم شورای امنیت درباره اوکراین روز یکشنبه برگزار می‌شود


 جمعه شب، با رای منفی واسیلی نبنزیا نماینده روسیه، او مانع تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه روسیه شد.
جمعه شب، با رای منفی واسیلی نبنزیا نماینده روسیه، او مانع تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه روسیه شد.

بعد از مخالفت پیاپی روسیه در سه نشست قبلی شورای امنیت سازمان ملل، روز یکشنبه ۸ اسفند این شورا یک نشست دیگر برگزار می‌کند. قرار است در این جلسه درباره طرح قطعنامه محکومیت حمله روسیه به اوکراین در مجمع عمومی سازمان ملل در شورای امنیت رای گیری شود.

خبرگزاری‌های غربی می‌گویند نشست ویژه شورای امنیت به درخواست آمریکا و آلبانی برگزار می‌شود.

جمعه شب قطعنامه پیشنهادی برای محکومیت حمله روسیه به اوکراین با وتوی روسیه به تصویب نرسید. آمریکا به دنبال طرح این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل است. اگر شورای امنیت موافقت کند که این قطعنامه در مجمع عمومی بررسی شود، این مجمع در نشست اضطراری آن را به رای می‌گذارد. حتی اگر این قطعنامه در مجمع عمومی رای بیاورد، ضمانت اجرایی آن به اندازه مصوبه شورای امنیت نیست.

براساس بخش‌هایی از منشور سازمان ملل، برای تصویب مسائل غیرمحتوایی در شورای امنیت فقط ۹ رای مثبت از ۱۵ رای دائم و غیردائم نیاز است و اگر اعضای دائم شورای امنیت رای منفی بدهند، این رای وتو محسوب نخواهد شد.

پیش بینی می‌شود با وجود مخالفت روسیه، این قطعنامه با تصویب سایر اعضا به مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شود.

آمریکا و نمایندگان پنجاه کشور بعد از وتوی روسیه در جمعه شب، پیگیر طرح این قطعنامه در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل هستند.

اعتراض به رای ممتنع هند
در نشست جمعه شب برای محکومیت روسیه در حمله به اوکراین در شورای امنیت سازمان ملل، از ۱۱ عضو، تنها روسیه مخالفت کرد که این قطعنامه وتو شد اما آرای ممتنع در این رای گیری قابل توجه بود.

چین که به روسیه نزدیک است به قطعنامه علیه مسکو رای ممتنع داد. دو کشور دیگری که به این طرح رای ممتنع دادند هند و امارات بودند که از متحدان آمریکا محسوب می‌شوند.

جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه در واکنش به اقدام هند در دادن رای ممتنع به پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت علیه روسیه را «تاسف‌آور» نامید.

XS
SM
MD
LG