لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

حقوق شهروندی | عفو بين الملل خواستار توقف حکم اعدام آرمان عبدالعالی شد


از راست:‌ عزیز قاسم‌زاده، نوید افکاری، آرمان عبدالعالی، و پرستو صالحی
از راست:‌ عزیز قاسم‌زاده، نوید افکاری، آرمان عبدالعالی، و پرستو صالحی

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها، حاکی از درخواست عفو بين الملل برای توقف حکم اعدام آرمان عبدالعالی، مهاجرت یک بازیگر ایرانی در پی فشارهای امنیتی، واکنش خواهر نوید افکاری به برافراشته شدن تصویر او در مسابقات کشتی جهانی، آزادی عزیز قاسم‌زاده فعال صنفی معلمان، و کشف جسد دو پرستار در تهران است.

  • عفو بين الملل خواستار توقف حکم اعدام آرمان عبدالعالی شد

سازمان عفو بين الملل از مقامات ایران خواست حکم اعدام آرمان عبدالعالی، جوان ایرانی که در معرض خطر اعدام است، را متوقف کنند.

این نهاد حقوق بشری روز دوشنبه ۱۹ مهر با اشاره به این که آرمان عبدالعالی در هنگام وقوع جرم ۱۷ ساله بوده، و در نتیجه کودک مجرم محسوب می‌شده، خواستار متوقف کردن هرگونه برنامه برای اجرای حکم این جوان ایرانی شد و نوشت که مقامات ایران با محکوم کردن افراد زیر ۱۸ سال به اعدام قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.

عفو بین‌الملل در ادامه افزود،‌ این نهاد حقوق‌بشری با مجازات اعدام در همه موارد و بدون استثنا، فارغ از ماهیت جرم یا شرایط ارتکاب آن، فارغ از مجرمیت، بی‌گناهی، یا سایر مشخصات متهم، و صرف‌نظر از شیوه‌ای که حکومت‌ها برای اجرای حکم اعدام به کار می‌برند، مخالف است.

آرمان عبدالعالی پس از ناپدید شدن دختری به نام غزاله در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۲ بازداشت شد. او در دادگاه اعلام کرده بود که پس از دستگیری به مدت ۸۵ روز در سلول انفرادی تحت شکنجه قرار داشت تا علیه خود اعتراف کند.

  • مهاجرت یک بازیگر ایرانی در پی فشارهای امنیتی

پرستو صالحی، بازیگر ایرانی، با انتشار ویدئویی از مهاجرت خود در پی فشارهای امنیتی از ایران خبر داد و گفت: «سعی کردم مثل مردم و با مردم زندگی کنم.»

این بازیگر ایرانی در این ویدئو که طی روزهای گذشته در کانال یوتوب خود به اشتراک گذاشته است می‌گوید، یک سال و نیم پیش، بعد از فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین به دادسرا احضار شد.

به گفته خانم صالحی، بازپرس پرونده به دلیل شرکت کردن او در یادبود جان باختگان هواپیمای اوکراینی و انتشار پست‌هایی درباره فقر و گرانی، با او مثل دزدها رفتار کرده است.

خانم صالحی با بیان این که او را تهدید کرده‌اند در صورت تکرار این موارد با او برخورد خواهد شد، در اینستاگرام خود نیز نوشت: «شرط ماندن سکوت بود و سکوت من مرگ من [است.]»

  • واکنش خواهر نوید افکاری به برافراشته شدن تصویر برادرش در مسابقات کشتی جهانی

خواهر نوید افکاری، کشتی‌گیر جوان شیرازی که سال گذشته در ایران اعدام شد، با اشاره به برافراشته شدن تصویر برادرش در سالن مسابقات کشتی قهرمانی فرنگی جهان در نروژ در اینستاگرام خود نوشت: «صدای نوید خاموش نشدنی است.»

الهام افکاری همچنین با انتشار متنی در اینستاگرام خود خطاب به مقامات نوشت: «جمعیتی که یکصدا نام نوید را صدا می‌زنند را بشنوید، این صدای ماست. ما به صدا و سیمای شما احتیاجی نداریم تا وقتی مردم را داریم.»

نوید افکاری، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ علیرغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

  • عزیز قاسم‌زاده آزاد شد

کانون صنفی معلمان ایران از آزادی عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، پس از دو هفته بازداشت خبر داد.

به گزارش کانون صنفی معلمان ایران، آقای قاسم‌زاده که اوایل مهر ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود بازداشت شده بود روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه آزاد شد.

این انجمن پیشتر از مخالفت دادستانی با آزادی آقای قاسم‌زاده، علیرغم اعلام بازپرسی برای تودیع وثیقه خبر داده بود.

عزیز قاسم‌زاده یک روز پیش از بازداشت در تاریخ ۴ مهر، در یک تجمع اعتراضی ضمن اشاره به مشکلات عدیده کنشگران صنفی در سال‌های اخیر، احکام صادره علیه آنها را غیرقانونی دانسته بود.

  • کشف جسد دو پرستار در تهران

وبسایت خبری «رکنا» از خبر کشف جسد دو پرستار، طی روزها گذشته در تهران خبر داد و نوشت، جسد یکی از این پرستاران در ضلع شمالی پارک لاله و جسد پرستار دیگر در خانه‌اش پیدا شده است.

به گزارش این خبرگزاری، بر اساس تحقیقات صورت گرفته جسد زن جوانی که در پارک لاله پیدا شده است، متعلق به یکی از پرستاران بیمارستان امام خمینی تهران بوده و با تزریق دارو به خود، خودکشی کرده است. بنا بر این گزارش، همسر این پرستار جوان می‌گوید که او دچار مشکلات روحی و روانی بود.

پیشتر علی‌رضا صداقت، مدیر بخش مراقبت‌های ویژه بیماران مبتلا به کرونا بیمارستان امام رضا مشهد، از کاهش امید به زندگی در میان پرستاران و کادر درمانی خبر داد و از افزایش میل به خودکشی آنها ابراز نگرانی کرده بود.

XS
SM
MD
LG