لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

طرح «صیانت از فضای مجازی» در مجلس بررسی می‌شود؛ احتمال اعمال محدودیت در دسترسی به اینترنت


آرشیو
آرشیو

طرح «صیانت از فضای مجازی» که بنا به درخواست گروهی از نمایندگان قرار بود دوشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود، از دستور کار کنار گذاشته شد، اما گفته می‌شود امروز سه‌شنبه پنجم مرداد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. منتقدان می‌گویند هدف این طرح اعمال محدودیت شدید در دسترسی به اینترنت است.

این طرح که هفته آخر تیر دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفت، پیش از این یک بار در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود.

ایسنا به نقل از سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش داده است که طرح کنونی ۷۰ درصد با طرح اولیه تفاوت کرده و نسخه کنونی «هیچ اولویتی نسبت به موضوع فیلترینگ مطرح نمی‌کند»، بلکه به «سامان‌دهی فضای مجازی و ارائه خدمات در این فضا» می‌پردازد.

اما منتقدان می‌گویند که این طرح موجب فیلترینگ گسترده و جایگزینی برخی اپلیکیشین‌های پرکاربرد خواهد شد.

بنا بر گزارش روزنامه همشهری، نمایندگان حامی این طرح در پی بررسی آن در کمیسیون‌های مرتبط به جای صحن علنی هستند که پس از تصویب نیز به طور آزمایشی چند سال اجرا بشود.

منتقدان می‌گویند هدف حامیان تصویب طرح صیانت از فضای مجازی اعمال محدودیت شدید در دسترسی به اینترنت است.

گروهی از مدیران شرکت‌های اینترنتی مانند دیجی‌کالا، علی‌بابا، آپارات، فیلیمو، و دیوار روز یک‌شنبه در نامه‌ای به رییس مجلس با ابراز نگرانی از تصویب طرح صیانت از فضای مجازی گفتند که «نارضایتی و بی‌آعتمادی کاربران» به خدمات‌دهندگان، موجب فشار به کسب و کارهای کوچک خواهد شد.

با وجود فیلترینگ گسترده و محدودیت‌های شدید در زمینه استفاده از اینترنت در ایران، رهبر جمهوری اسلامی پیش از این فضای مجازی در ایران را «واقعا ول» و «رها و بدون قید و بند» توصیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG