لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

پرتاب فضاپیمای شرکت «اسپیس اکس» به دلیل شرایط نامساعد جوی به تأخیر افتاد 


فضاپیمای شرکت «اسپیس اکس»
فضاپیمای شرکت «اسپیس اکس»

پرتاب فضاپیمای باسرنشین شرکت «اسپیس اکس» که قرار بود پنجشنبه انجام شود، به دلیل شرایط نامساعد جوی به تأخیر افتاد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مدیران این شرکت می‌گویند که عملیات «کرو-۲» به دلیل وزش بادهای سهمگین در سواحل منطقه به روز جمعه موکول شده است.

کپسول «درگن»، در شرایط اضطراری قابلیت لغو عملیات در دورترین نقطه مدار را نیز دارد. به همین دلیل شرایط جوی مناسب، نه تنها در محل پرتاب درفلوریدا، بلکه در سواحل شرقی آمریکا، و اقیانوس اطلس شمالی، تا کناره‌های ایرلند ضروری است.

رابرت کابانا، مدیر مرکز فضایی کندی و از فضانوردان پیشین ناسا، با اشاره به این که شرایط جوی در سایت پرتاب مناسب است، وزش باد و احتمال ایجاد موج‌‌های عظیم در اقیانوس را، که در صورت بروز شرایط اضطراری، ایمنی فضانوردان را به مخاطره خواهد انداخت، مشکل اصلی دانست.

در عملیات «کرو-۲» چهار فضانورد از آمریکا، فرانسه، و ژاپن به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌روند تا به مدت شش ماه به پژوهش‌های علمی بپردازند. این‌ سومین سفر درگن به این مرکز در یک سال اخیر است.

فضانوردان اعزامی
فضانوردان اعزامی

این نخستین عملیاتی است که با استفاده از موشک و فضاپیمای بازیافتی انجام می‌شود، و این رویکردی است که شرکت اسپیس اکس در آینده نیز ادامه می‌دهد، و نقش مهمی در کاهش هزینه پرتاب دارد.

در صورتی که پرتاب این فضاپیما با موفقیت انجام شود، چهار سرنشین کنونی ایستگاه فضایی بین‌المللی که در جریان دومین پرتاب درگن به این مرکز رفتند، چهارشنبه آینده به زمین باز می‌گردند.

در جریان یک کنفرانس خبری، استیو یورجیک، مدیر موقت ناسا، بر اهمیت ایستگاه فضایی بین‌المللی در برنامه‌های اکتشافی ناسا، سفر به ماه، ‌و نظارت بر کره زمین تأکید کرد.

در همین حال، کنگره ایالات متحده سرگرم بررسی صلاحیت بیل نلسون، گزینه پیشنهادی پرزیدنت بایدن برای اداره سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا، است.

بیل نلسون
بیل نلسون

بیل نلسون، سناتور پیشین ایالت فلوریدا، آشنایی کاملی با ناسا دارد و در سال ۱۹۸۶ با فضاپیمای «شاتل» به فضا رفت. اندکی پس از این سفر بود که انفجار آن فضاپیما و مرگ سرنشینان آن موجب پایان یافتن برنامه‌های فضایی شاتل شد.

پاملا ملروی، فرمانده پیشین فضاپیمای شاتل، در صورت تأیید کنگره، در مقام معاون بیل نلسون خدمت خواهد کرد.

بر اساس برنامه اعلام شده، پرتاب فضاپیمای درگن، جمعه، یک ساعت پیش از طلوع آفتاب انجام می‌شود.

XS
SM
MD
LG