لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

مجوز بی‌نتیجه دولت ایران؛ واکسنی وجود ندارد تا بخش خصوصی وارد کند


A nurse prepares to inject a volunteer taking part in an Iranian coronavirus disease (COVID-19) vaccine trial in Tehran
A nurse prepares to inject a volunteer taking part in an Iranian coronavirus disease (COVID-19) vaccine trial in Tehran

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که امکان پرداخت برای واردات واکسن کرونا در توان شرکت‌های خصوصی نیست،‌ می‌گوید کشورهای متقاضی واکسن، از قبل نیاز خود را پیش‌خرید کرده‌اند و دیگر واکسنی وجود ندارد که شرکت‌های خصوصی ایرانی بخواهند بخرند.

محمود نجفی‌عرب در گفت‌وگو با روزنامه همشهری که گزارش آن روز یکشنبه ۱۵ فروردین منتشر شد گفته است سایر دولت‌ها بخش خصوصی را وارد این ماجرا نکرده‌اند و «یران زمان را از دست داده و برای واردات واکسن دیر عمل کرده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز دهم فروردین از ورود بخش خصوصی ایران به واردات واکسن خبر داد. آقای روحانی در جلسه هیأت دولت گفت هر بخش خصوصی می‌تواند با «ارز نیمایی» واکسن وارد کند.

دکتر امیرحسین گنج‌بخش در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا و در واکنش به این مجوز گفته بود که با توجه به ممنوعیت ورود واکسن‌های غربی به ایران توسط آیت‌الله خامنه‌ای و سپس امضای قرارداد ۲۵ ساله با چین به نظر می‌رسد او قصد داشت واکسن چینی را به عنوان شیرینی قرارداد به مردم تحمیل کند.

آقای گنج‌بخش می‌گوید هر چند بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی در واکسیناسیون عمومی داشته باشد، اما در ایران این نقش مشخص نشده و به نظر می‌رسد جای دو جریان دولت و بخش خصوصی جا به جا شده است. دکتر گنج‌بخش در رابطه با واگذاری واکسیناسیون به بخش خصوصی در ایران می‌گوید: «نباید اجازه داد حق واکسن زدن شهروندان ایرانی به دستاویز حکومت بدل شود.»

ورود بخش خصوصی به واردات واکسن، واکنش انتقادآمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به همراه داشت. بسیاری از احتمال رانت ارزی ابراز نگرانی کردند و این که این تصمیم راه را برای تخصیص ارز نیمایی به افراد و شرکت‌های خاص باز خواهد کرد. عده‌ای دیگر نیز توزیع ناعادلانه واکسن بر اساس ثروت و نفوذ را در پی سپردن واردات واکسن به بخش خصوصی مطرح کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG