لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

رئیس ارتش اسرائيل می‌گوید نیروهایش برای حمله احتمالی به ایران آماده می‌شوند؛ واکنش بنی گانتس


سپهبد آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائيل
سپهبد آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائيل

رئیس ارتش اسرائيل به دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، علیه پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، حتی در صورت گنجاندن شرایط سخت‌تر در آن توافق، هشدار داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه ۷ بهمن به نقل از سپهبد آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائيل، گزارش داد که او به نیروهای اسرائيل دستور داده است برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده شوند.

سخنان آقای کوخاوی در حالی است که در ایران نیز، مقامات می‌گویند تا ابد منتظر اقدام جو بایدن در خصوص پیوستن به توافق هسته‌ای نمیمانند.

(به‌روزرسانی شده) ساعتی بعد از انتشار این گزارش، تایمز اسرائيل در روز چهارشنبه نوشت، ظاهرا بنی گانتس وزیر دفاع اسرائيل، رئیس نیروهای مسلح این کشور را به خاطر اظهاراتی که ایران را به حمله نظامی احتمالی تهدید کرده بود، سرزنش کرده است. گانتس گفته است که خطوط قرمز پشت درهای بسته کشیده می شود.

اسرائیل با توافق برجام که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا به امضا رسید به شدت مخالف است و از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام، حمایت کرده است. اسرائیل می‌گوید که برجام، مفاد محکمی برای بازداشتن ایران از تولید سلاح هسته‌ای ندارد.

جو بایدن در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داد که برجام را با تغییراتی، احیا کند.

کوخاوی گفته است که با توجه به تهدیداتی که از سوی ایران متوجه اسرائیل است، این کشور آماده می‌شود که در صورت لزوم به تنهایی حمله کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، ایران نیز رزمایش‌های خود را از جمله با استفاده از موشک‌های کروز افزایش داده است و موشک‌هایی با برد ۲ هزار کیلومتر دارد که می‌تواند به اسرائيل و پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه برسد.

XS
SM
MD
LG