لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

گزاره‌برگ وزارت خارجه آمریکا در مورد فعالیت‌های مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان چین: پنهان‌کاری و عدم اطلاع‌رسانی «استانداردِ کاریِ پکن» است


نمایی از ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن (عکس از آرشیو)
نمایی از ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن (عکس از آرشیو)

وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به سفر تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی به چین، گزاره‌برگی را درباره فعالیت‌های مؤسسه ووهان منتشر کرد.

در مقدمه این گزاره‌برگ که روز جمعه ۲۶ دی منتشر شد، آمده است که حزب کمونیست چین در بیش از یک سال گذشته به طور سیستماتیک از انجام چنین تحقیقاتی جلوگیری کرده است.

این گزاره‌برگ تاکید کرده است که دولت آمریکا از این که کووید۱۹ از کجا، چه زمانی، و چگونه به انسان‌ها منتقل شده است اطلاعات دقیقی ندارد و مطمئن نیست که شیوع آن به دنبال تماس انسان با حیوان آلوده یا به دلیل یک حادثه در ووهان بوده است.

در ادامه این سند، یافته‌های جدیدی که پیش از این منتشر نشده به ترتیب زیر تشریح شده است: بیماری کارکنان مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در پاییز ۲۰۱۹؛ تحقیقاتی که دست‌کم از سال ۲۰۱۶ در ارتباط با نوعی از ویروس کرونا به نام ویروس کرونای خفاش آر‌اِی‌تی‌جی‌۱۳ (RaTG۱۳) که در ژانویه ۲۰۲۰ توسط مؤسسه ووهان کشف شد، انجام گرفت؛ و در نهایت همکاری آن مؤسسه با پروژه‌های تحقیقاتی ارتش چین.

وزارت خارجه آمریکا در پایان این گزاره‌برگ با اشاره به این که پنهان‌کاری و عدم اطلاع‌رسانی «استاندارد کاری پکن» است، تاکید کرده است که ایالات متحده سال‌ها است در مورد فعالیت‌های چین در حوزه سلاح‌های بیولوژیک ابراز نگرانی کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز جمعه ۲۶ دی با اشاره به سفر تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی به چین، خواستار تحقیقات جامع و شفاف در مورد منشا همه‌گیری ویروس کووید۱۹ و فعالیت‌های مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان چین شد.

XS
SM
MD
LG