لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

وندی شرمن به عنوان قائم مقام وزارت خارجه دولت بایدن معرفی شد


خانم شرمن رئیس گروه مذاکره کننده با جمهوری اسلامی در توافق موسوم به برجام بود
خانم شرمن رئیس گروه مذاکره کننده با جمهوری اسلامی در توافق موسوم به برجام بود

تیم انتقالی دولت جدید آمریکا اعلام کرد جو بایدن، رییس جمهوری منتخب ایالات متحده وندی شرمن، دیپلمات کهنه‌کار را به عنوان قائم ‌مقام وزیر خارجه دولت خود انتخاب کرده است.

در بیانیه تیم انتقالی که روز شنبه ۲۷ دی منتشر شد، خانم شرمن یک «مشاور قابل اعتماد» برای جو بایدن و معاون او کامالا هریس توصیف شده است.

وندی شرمن معاون جان کری وزیر خارجه دولت باراک اوباما بود و در مذاکراتی که به توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ با ایران انجامید، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا بود.

خانم شرمن از مخالفان خروج آمریکا از برجام بود و مهر ماه ۱۳۹۶ در یادداشتی در نیویورک تایمز نوشت: دولت ترامپ درست می گوید که رفتار ایران منطقه را بی ثبات کرده است، اما اشتباه می کند وقتی می گوید چنین رفتاری مغایر با روح برجام است و از این رو رییس جمهور حق دارد پایبندی ایران به توافق را تصدیق نکند.

جیسون رضائیان، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی که مدتها در زندان جمهوری اسلامی بود در توصیف خانم شرمن نوشته است: روندی که شرمن طی سال ها اداره کرد منجر به مداوم ترین تماس ها با تهران در سطح عالی از زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر شد.

رییس جمهوری منتخب آمریکا همچنین ویکتوریا نولند را به عنوان معاون سیاسی وزیر خارجه و بانی جنکینز را به عنوان معاون وزارت خارجه در امور کنترل تسلیحات و امور امنیت بین‌المللی انتخاب کرده است.

XS
SM
MD
LG