لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

کرونا در ایران - رکورد ابتلای روزانه بار دیگر شکسته شد؛ تشدید نگرانی مردم از همه گیری و مشکلات اقتصادی


Iranian woman wearing a protective face mask, walks on the street, as government imposed a full lockdown, amid the spread of the coronavirus disease (COVID-19), in Tehran
Iranian woman wearing a protective face mask, walks on the street, as government imposed a full lockdown, amid the spread of the coronavirus disease (COVID-19), in Tehran

همزمان با شکسته شدن رکورد ابتلای روزانه به کرونا در ایران، یک نظرسنجی از بالارفتن نگرانی از بحران کرونا در میان شهروندان تهرانی حکایت دارد. به گزارش رویترز، وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه چهارم آذر اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۱۳ هزار و ۷۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شد.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین اعلام کرد که در این مدت، ۴۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند که بدین ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری به ۴۵ هزار و ۷۳۸ نفر رسید.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. چندی پیش نیز معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. درحالی که مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.

ایالات متحده از زمان آغاز کرونا نسبت به پنهانکاری و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

شرایط بحرانی کرونا در ایران در شرایطی ادامه دارد که همچنان مقامات حکومتی سانسور رسانه‌ای شدیدی را اعمال می کنند. روزنامه «جهان صنعت» از جمله رسانه‌هایی بود که در اواسط مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد.

اما در آخرین اظهارنظر رسمی، معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که «تا یک ماه پیش حدود ۳۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و باید بدانیم هنوز حدود ۵۰ میلیون ایرانی به این بیماری دچار نشده‌اند و در معرض خطر هستند.»

نگرانی مردم تهران از پاندمی در بالاترین سطح

از سوی دیگر، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران نیز روز سه شنبه اعلام کرد که نگرانی از شیوع کرونا در بالاترین سطح از زمان شروع پاندمی بین شهروندان تهرانی قرار دارد.

او با اشاره به نتایج یک نظرسنجی از شهروندان تهرانی، در حساب توئیتر خود نوشت که نتایج نطرسنجی شان می دهد نگرانی مردم از ابتلا به کرونا در بالاترین سطح از زمان شروع همه گیری قرار دارد و کرونا و مشکلات اقصادی روزهای سختی را برای مردم رقم زده است.

XS
SM
MD
LG