لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات لبنان و اسرائیل پس از دوازدهم اکتبر آغاز می‌شود


دیوید شنکر
دیوید شنکر

مدیرکل امور خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ مهر با اشاره به توافق لبنان و اسرائیل در مورد آغاز مذاکره برای حل مناقشه مرزی دریایی دو کشور، تاکید کرد که این توافق بر سر چارچوب آغاز مذاکرات است.

دیوید شنکر در یک نشست خبری در محل وزارت خارجه در شهر واشنگتن تاکید کرد که این توافق بر سر یک چارچوبی برای آغاز مذاکرات است و نه یک توافق برای تعیین حدود مرزی دریایی بین دو کشور یا منابع موجود در آن.

وی گفت، این مذاکرات در هفته بعد از دوازدهم اکتبر در یکی از پایگاه‌های نیروهای صلح‌بان سازمان ملل متحد در منطقه ناقوره لبنان در نزدیکی مرز اسرائیل آغاز می‌شود و او به عنوان نماینده آمریکا در آن حضور خواهد داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده صبح پنجشنبه از تصمیم دولت اسرائیل و لبنان برای مذاکره در مورد حدود و مرز دریایی میان دو کشور استقبال کرد و آن را نتیجه چندین سال تلاش دیپلماتیک و میانجی‌گری آمریکا در این زمینه دانست.

مایک پمپئو این توافق را «حاصل سه سال تلاش و فعالیت دیپلماتیک» آمریکا خواند و گفت به طور بالقوه می‌تواند ثبات، امنیت و رفاه بیشتری را برای شهروندان لبنانی و اسرائیلی، برای منطقه و برای ایالات متحده به همراه بیاورد.

XS
SM
MD
LG