لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

قانون حمایت از حقوق آمریکایی‌های دچار ناتوانی جسمی سی ساله شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا – سی سال پیش تبعیض علیه افراد دارای ناتوانی‌های جسمی اغلب از بدو تولد آنها آغاز می‌شد.

دنی وودبرن، بازیگر، کمدین، و فعال آمریکایی هم که از این مورد مستثنی نبود، حکایت زندگی خود را با صدای آمریکا در میان گذاشت.

او گفت: «به دنیا که آمدم، پزشکی آمد و بیماری من را به مادرم این گونه توضیح داد: "پسر شما کوتوله‌ای است که در سیرک می‌بینید."»

دنی وودبرن (عکس از آرشیو)
دنی وودبرن (عکس از آرشیو)

آقای وودبرن اضافه کرد: «بنابر این، با همین یک جمله‌ای که به مادرم گفت، او اساسا کل آینده من را ترسیم کرد.»

او که در هشت سالگی کوتاه‌قدی غیرطبیعی‌اش رسما تشخیص داده شد، در نهایت توانست یک بازیگر موفق شود و در بیش از ۳۰ فیلم و ۱۵۰ نمایش تلویزیونی، از جمله سریال ساینفلد، ایفای نقش کند.

موفقیت دنی وودبرن بازتاب تاثیر قانون حمایت از افراد با ناتوانی یا محدودیت جسمی در آمریکا، موسوم به قانون «آمریکاییان دچار معلولیت» است؛ قانونی که از این گروه از مردم، که حدود یک چهارم جمعیت ایالات متحده هستند، در برابر تبعیض محافظت می‌کند.

کارن گاس نایب، رئیس مرکز قانون «آمریکاییان دچار معلولیت» می‌گوید این یک قانون حقوق مدنی است، چرا که با وجود تاریخچه غنی حقوق مدنی در کشور ما، تا پیش از این قانون، از این افراد محافظت نمی‌شد.

مصوبه «آمریکاییان دچار معلولیت» در ۲۶ ژوئیه ۱۹۹۰ توسط جرج هربرت واکر بوش، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، امضا و به قانون تبدیل شد و امکان محافظت از این افراد را در برابر تبعیض فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG