لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

کرونا در ایران و جهان؛ پنجشنبه ۲ مرداد: شمار قربانیان کرونا در ایران از مرز ۱۵هزار نفر گذشت


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

مهمترین و تازه‌ترین خبرها مربوط به همه‌گیری کرونا در جهان و ایران را در زیر دنبال کنید

  • ساعت ۲۳:۲۵

یک آزمایش خون ساده می‌تواند نشان دهد کدام یک از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» ممکن است با استروئید درمان شوند و کدام یک از این درمان بیشتر آسیب می‌بینند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین نشان دادند درمان با داروهای ضدالتهابی مانند دگزامتازون برای بیمارانی مفید است که میزان التهاب در آنها بالا است. این در حالی است که ضرر این داروها برای بیمارانی که میزان‌التهاب پایینی دارند بیشتر از منفعت آن است.

این پژوهش بر مطالعات دانشمندان بریتانیایی که گفته بودند استروئید می‌تواند بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» را که وضعیت وخیمی دارند از مرگ نجات دهد صحه گذاشت.

  • ساعت ۲۲:۴۲

در آفریقای جنوبی، میزان مرگ طبیعی در هفته‌های اخیر حدود ۶۰درصد بیشتر بود که نشان می‌دهد آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» در این کشور بیشتر از آن چیزی است که آمار رسمی نشان می‌دهد. این پژوهش را شورای پژوهشهای پزشکی آفریقای جنوبی انجام داده است.

این شورا در حال بررسی بیشتر مرگ‌های غیرمرتبط با ویروس کرونا است که ممکن است به دلیل اوج‌گیری بیماریهای دیگر در پی تمرکز سیستم بهداشتی بر شیوع ویروس کرونا باشد.

آفریقای جنوبی تا امروز، ۳۹۴ هزار و ۹۴۸ مورد ابتلا و ۵ هزار و ۹۴۰ مورد مرگ ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» ثبت کرده است.

  • ساعت ۲۱:۴۲

بیمارستانی در شهر جنوبی لیون فرانسه، با دستگاه جدیدی از افراد تست کرونا می‌گیرد به این صورت که فرد در لوله دستگاه می‌دمد و پس از چند ثانیه مشخص می‌شود مبتلا به «کووید-۱۹» هست یا خیر. این دستگاه وارد فاز دوم آزمایشها می‌شود و بر خلاف روش سنتی «پی‌سی‌آر»، نتیجه را خیلی سریع در اختیار کادر درمانی قرار می‌دهد.

این دستگاه، مولکولهای ذرات تنفسی را بررسی می‌کند و دنبال ردپای بیماری در آنها می‌گردد. در این مرحله، تولید انبوه چنین دستگاهی برای استفاده در بیمارستانها بسیار گران است.

  • ساعت ۲۰:۵۰

شمار کل مبتلایان به «کووید-۱۹» در عراق از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کرد. وزارت بهداشت این کشور از ثبت ۱۰۲ هزار و ۲۲۶ مورد ابتلا خبر داد. دست‌کم، ۴ هزار و ۱۲۲ نفر در اثر ابتلا به «کووید-۱۹» جان خود را از دست داده‌اند.

عراق در هفته‌های گذشته، بیش از ۲ هزار مورد جدید ابتلا در روز ثبت کرده است.

  • ساعت ۲۰:۱۱

هند، با ثبت ۴۵ هزار و ۷۲۰ مورد ابتلا در روز چهارشنبه، رکوردهای پیشین خود را شکست و شمار کل مبتلایان در این کشور را به ۱.۲۴ میلیون نفر رساند.

هند همچنین روز چهارشنبه از ۱۱۲۹ مورد مرگ جدید مرتبط با ویروس کرونا خبر داد. این ویروس تاکنون، جان ۲۹ هزار و ۸۶۱ نفر را در هند گرفته است.

هند در شمار مبتلایان پس از آمریکا و برزیل، در رتبه سوم جهان قرار دارد.

  • ساعت ۱۹:۵۶

مطالعه‌ای نشان می‌دهد میزان اشغال هتل‌های اسپانیا در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۰، نصف شده است. سه ماه تعطیلی گسترده، ممنوعیت مسافرتی و قوانین قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا به اقتصاد این کشور که وابسته به صنعت گردشگری است آسیب رسانده است.

توریسم، حدود ۱۲ درصد از اقتصاد اسپانیا را تأمین می‌کند.

همچنین شیوع ویروس کرونا، درهای حدود ۴۰ هزار میکده و رستوران در اسپانیا را برای همیشه بست.

  • ساعت ۱۷:۲۹

پژوهشی جدید که در مجله پزشکی «نیوانگلند» منتشر شده است نشان می‌دهد آنتی‌بادی‌هایی که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس کرونا تولید می‌کند ممکن است در بدن‌افرادی که علائم بیماری در آنها خفیف بوده است تنها چند ماه باقی بماند اما مقاومت بدن نسبت به ویروس پایدارتر است.

آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که سلولهای «بی» آنها را تولید می‌کنند تا بتوانند به ویروس بچسبند و آن را نابود کنند. هر چه ویروس بیشتر پیشرفت کند، سیستم ایمنی بیشتر آموزش می‌بیند و ویروس را در حافظه‌اش ثبت می‌کند تا هنگام رویارویی مجدد بتواند با آن بجنگد.

پژوهشگران متوجه شده‌اند که نیمی از آنتی‌بادی‌های تولید شده در بدن پس از ۷۳ روز از‌ بین می‌روند اما واکسن‌هایی که بر این اساس ساخته می‌شوند دوام بیشتری دارند.

  • ساعت ۱۶:۳۳

شمار مبتلایان به «کووید-۱۹» در آمریکا به ۴ میلیون نفر نزدیک می‌شود. بر اساس برآوردهای رویترز، به طور متوسط، ۲ هزار و ۶۰۰ مورد جدید در هر ساعت ثبت می‌شود.

از بیست کشوری که ویروس کرونا بیشترین تأثیر را روی آنها داشته است، آمریکا از لحاظ شمار مبتلا به نسبت جمعیت (۱۲۰ مبتلا در هر ۱۰ هزار نفر) پس از شیلی در رتبه دوم جهان قرار گرفته است.

اما از لحاظ شمار مرگ و میر مرتبط با «کووید-۱۹»، آمریکا با داشتن بالای ۱۴۳ هزار قربانی، نسبت به جمعیتی که دارد در رتبه ششم جهان قرار گرفته است.

بریتانیا، اسپانیا، ایتالیا، شیلی و فرانسه به نسبت جمعیت خود، بالاترین شمار مرگ و میر را داشته‌اند.

  • ساعت ۷:۰۰

به گزارش وزارت بهداشت ایران در شبانه روز گذشته ۲۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و شمار قربانیان کرونا به ۱۵هزار و ۷۴ نفر رسید.

بنابر این گزارش در۲۴ ساعت گذشته دو هزار و۶۲۱ مورد ابتلا جدید به کرونا نیز شناسایی شده و شمار مبتلایان ۲۸۴ هزار و ۳۴ نفر گزارش شده است و در۲۵ استان ایران در وضعیت قرمز و هشدارکرونا قرار دارند.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی همچون آمارهای چین و روسیه به شدت مورد تردید است و سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

XS
SM
MD
LG