لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

یکی دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ به زندان و شلاق محکوم شد


عکسی که از ایوب شیری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
عکسی که از ایوب شیری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

ایوب شیری، از بازداشت شد‌گان اعتراضات آبان ماه ۹۸، توسط دادگاه کیفری تبریز به تحمل زندان و شلاق محکوم شده است.

ایوب شیری روز دوشنبه ۹ تیر ماه با انتشار دادنامه صادر شده توسط دادگاه کیفری دو تبریز در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که، این حکم در حالی برای او صادر شده است که پرونده سازی صورت گرفته و حتی مقامات صادر کننده این حکم نیز می‌دانند که او هیچ جرمی را مرتکب نشده است.

بر اساس دادنامه فوق آقای شیری به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به یک سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. لازم به ذکر است که اجرای حکم صادره به مدت یک سال به تعلیق درآمده است.

* بالاخره پرونده سازی ها کار خودش را کرد . یک سال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق به خاطر جرمی که خودشان هم میدانند به وقوع نپیوسته . در جلسه دادگاه برای قاضی نوشتم و توضیح هم دادم که من پنجاه نفر شاهد دارم که هیچ گونه عملی که دال بر اخلال در نظم عمومی باشد مرتکب نشده ام . علاوه بر آن خود بازجویان هم میدانستند که چنین جرمی ساختگی است اما همانگونه که بازجویان گفته بودند ، قاضی و بازپرس از این پرونده ها چیزی سردرنمی آورند چراکه اگر حداقل پرونده را خوانده بود ، جمله " نحوه دستگیری" را نباید مینوشت چرا که من رو در مغازه ام دستگیر کردند . به هر حال اینها در تاریخ ثبت میشود و انشاالله روزگاری خواهد شد که برای تک تک اعمالشان پاسخگو خواهند بود و اگر چنین نشود ، حتما خدایی هم وجود ندارد . اعوذ بالله من شر شیاطین الرجیم

A post shared by Ayoub Shiri (@ayoub_shiri) on

ایوب شیری با اشاره به اینکه هیچ گونه عملی که دال بر اخلال در نظم عمومی باشد مرتکب نشده است می‌گوید،‌ «اینها در تاریخ ثبت می‌شود و انشاالله روزگاری خواهد شد که برای تک تک اعمالشان پاسخگو خواهند بود و اگر چنین نشود، حتما خدایی هم وجود ندارد .»

بر اساس اطلاعات موجود، ایوب شیری روز یکشنبه ۲۶ آبان ۹۸، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز در محل کار خود بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۷ اسفند ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به زندان محکوم می‌کند. پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی اعلام کرده بود که برخی از بازداشت‌شدگان این اعتراضات به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، و بهبهان آغاز شد و به مرور به تمام مناطق کشور گسترش یافت.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG