لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

ساعتی تا تلاش مجدد برای اعزام تاریخی فضانوردان از خاک آمریکا به فضا؛ پرزیدنت ترامپ عازم فلوریدا شد


پرزیدنت ترامپ برای حضور در عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک ایالات متحده، عازم فلوریدا شد.

این دومین تلاش ناسا و اسپیس‌اکس برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به ایستگاه بین‌المللی فضایی است.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک پایتخت به خبرنگاران گفت: به خاطر وضعیت هوا احتمال [پرتاب امروز] ۵۰-۵۰ است. اما در دیگر موارد همه چیز عالی و فوق‌العاده است.

پیش از این عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی که قرار بود عصر چهارشنبه انجام شود، به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد. هنوز مشخص نیست که شرایط آب و هوایی برای اعزام امروز آماده است یا نه و درصورت لغو دوباره عملیات، فردا (یکشنبه) برای تلاش مجدد درنظر گرفته شده است.

لغو فرستادن موشک به فضا در لحظه آخر در دنیای فضانوردی یک امر عادی است. ناسا و اسپیس اکس بسیار محتاط هستند تا تحت هیچ شرایطی جان دو فضانورد آمریکایی را به خطر نیاندازند.

اهمیت این مراسم در آن است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند.

در روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا ترامپ بانوی اول و مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش نیز برای حضور در این مراسم تاریخی به فلوریدا رفته بودند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی از تلاش‌های ناسا و اسپیس‌اکس تقدیر کرد و گفت که مشتاق است تا روز شنبه دوباره در مراسم حاضر شود.


عملیات روز چهارشنبه از فیسبوک صدای آمریکا به صورت زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا مرور کنید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG