لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از رم: برخی کشورهای اروپایی کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده در زمان شیوع کرونا را آغاز کرده‌اند


پرسنل مغازه‌ای در رم در اولین روز بازگشایی
پرسنل مغازه‌ای در رم در اولین روز بازگشایی

برخی کشورها در اروپا، از جمله فرانسه، همچنان تعطیلی عمومی اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را ادامه می‌دهند. این در حالی است که برخی دیگر از آن کشورها، مانند ایتالیا، برطرف کردن تدریجی این محدودیت‌ها را آغاز کرده‌اند و این اقدام، همزمان امیدواری‌ها و نگرانی‌هایی را در قاره اروپا به وجود آورده است.

ایتالیا و اتریش این هفته به خرده‌فروشی‌ها اجازه دادند کسب‌و‌کارشان را از سر بگیرند. اسپانیا به برخی کارخانه‌ها اجازه بازگشایی داده است و حتی در دانمارک کودکان به مدارس بازگشته‌اند. آلمان و فرانسه نیز قصد دارند بیشتر محدودیت‌ها را به ترتیب تا چهارم و یازدهم ماه مه لغو کنند.

میزان این همه‌گیری در سطح اروپا متفاوت بوده و برخی کشورها دیرتر از دیگران واکنش نشان داده‌اند. اما همه آنها با این پرسش دشوار رو‌به‌رو بوده‌اند که چگونه می‌توان بین حفظ ایمنی مردم و آسیب اقتصادی ناشی از یک تعطیلی سراسری، به نوعی توازن دست یافت.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۲۰ اقتصاد اروپا ۷.۵ درصد زیان خواهد کرد. بسیاری از دولت‌ها تحت فشار هستند. اما به رغم روند کاهشی قربانیان کرونا، این ارقام همچنان بالا است.

دانشمندان عموما توصیه می‌کنند که نباید در بازگرداندن وضعیت به روال عادی، شتابزده عمل کرد. اتحادیه اروپا هم به کشورهای عضو خود توصیه کرده است که پیش از هرگونه لغو تمهدیدات اضطراری اعمال شده، ظرفیت‌هایشان در زمینه انجام آزمایش کرونا را افزایش داده و اپلیکیشن‌هایی را برای ردگیری موارد ابتلا تهیه کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG