لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

گزارش واشنگتن پست از تبعات تاخیر حکومت ایران در اعلام شیوع ویروس کرونا


دفن یک جانباخته بر اثر کرونا در ایران
دفن یک جانباخته بر اثر کرونا در ایران

به گزارش واشنگتن پست تاخیر و کندی عمل حکومت ایران در آگاه سازی مردم از شیوع ویروس کرونا با انتقاد منابع درمانی ، خانواده های مبتلایان به ویروس و فعالان روبرو شده است.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای مشروح به استناد مدارکی که خبرنگارانش از طریق گزارش‌های منابع درمانی در ایران و نجات یافتگان از بیماری به دست آورده اند، می‌گوید دولت در اقدام برای هشدار دادن به مردم کند و با تاخیر عمل کرده است.
واشنگتن پست اظهارات یک دانشجوی جوان رشته معماری بستری شده در بیمارستان را نقل می کند که می گوید آگاه سازی خیلی دیر انجام گرفت و تا آن هنگام بسیاری از مردم به ویروس آلوده شده بودند.
ایران بنا به آمارهای منابع جهانی، از نظر شیوع وریوس کرونا در خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد.
ادارات دولتی در خارج از تهران از امروز باز شده اند و کسب و کارهای خارج از پایتخت نیز آغاز به کار کرده اند، اما انتظار می رود باز شدن ادارات و کسب و کارهای مستقر در تهران از یک هفته دیگر آغاز شود.

صدای آمریکا پیش از این گزارش داده بود که نحوه اطلاع‌رسانی و پنهان‌کاری خود رژیم جمهوری اسلامی، که چندین تن از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن نیز به کرونا مبتلا شده اند، با انتقادات بسیار زیادی در داخل و خارج از آن کشور رو‌به‌رو شده است. مقامات حکومت که خبر شیوع کرونا در ایران را با تاخیر و تنها پس از انتخابات مجلس منتشر کرده بودند، به جای قرنطینه کردن شهرها و تعطیلی اماکن مذهبی، همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم خواستند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG