لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

همایون خسروی، نوازنده سرشناس ایرانی در آمریکا درگذشت


همایون خسروی نوازنده، آهنگساز
همایون خسروی نوازنده، آهنگساز

همایون خسروی نوازنده، آهنگساز و از اعضای پیشین ارکستر ملی ایران پس از مبارزه ای طولانی با بیماری سرطان، جمعه در لس آنجلس درگذشت.

او از هنرمندان فعال ایرانی در آمریکا بود و در طول دهه‌های گذشته، با بسیاری از چهره های نامدار موسیقی همکاری داشت.

همایون خسروی فارغ التحصیل هنرستان عالی موسیقی بود و نوازندگی سازهای مختلف را از استادان بزرگی چون مرتضی حنانه، زاون مورکوریان، میشل خوتسیف، هوشنگ سنجری و محمد پورتراب فرا گرفت.

او از نوجوانی با ارکستر ملی رادیو به رهبری ایرج گلسرخی و فریدون شهبازی، و پس از آن با ارکستر سمفونیک تهران به رهبری فرهاد مشکات همکاری داشت.

ساز اصلی همایون خسروی «چلو» یا ویولونسل بود و دوره های مختلفی را نیز در آلمان و اتریش پشت سرگذاشت.

همکاری با ارکستر مجلسی تلویزیون ملی ایران، اجراهای متعدد در جشن های هنر شیراز ، جشنواره های بین المللی و همکاری با کانون پرورش فکری کودکان، از جمله فعالیتهای ارزنده همایون خسروی در ایران بود.

او مدتی پس از شروع جنگ ایران و عراق به آمریکا مهاجرت کرد و در نهایت ساکن لس آنجلس شد.

این نوازنده چیره دست ویلونسل در لس آنجلس با اکثر خواننده های ایرانی در سبک های متنوع موسیقی چون پاپ، سنتی، تلفیقی و غیره همکاری داشت، و در کنسرت ها، جشنواره ها، مراسم فرهنگی و برنامه هنری ایرانی و غیرایرانی بسیاری به هنرنمایی پرداخت.

همایون خسروی تجربیات ارزنده ای نیز در موسیقی فیلم داشت و در تولید آثاری چون قیصر، گوزن ها، گاو، گلهای داوودی، سلطان صاحبقران، سلطان و شبان، امیر کبیر و سربداران مشارکت داشت.

او‌ در این چهارچوب، به عنوان نوازنده با آهنگسازانی چون کیهان کلهر، همایون رحیمیان، اسفندیار منفردزاده، هرمز فرهت، کامبیز روشن روان، واروژان، بابک بیات، و فرهاد فخرالدینی همکاری کرد

درگذشت همایون خسروی بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و در ساعات گذشته بسیاری از هنرمندان، درگذشت او را به اهل فرهنگ و هنر ایران تسلیت گفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG