لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

جهان برای ماسک های صورت به چین وابسته است اما آیا از پس تقاضاها برمی آید؟


بخش انگلیسی صدای آمریکا - برایان ادواردز، مدیر فروش یک شرکت کوچک تامین کننده تجهیزات پزشکی، در کالیفرنیا است. پاسخ او در روزهای اخیر به تماس های تلفنی «نه» است. برایان پیشتر ده ها هزار ماسک صورت از چین خریداری می کرد. اما شرکت او در سه ماه اخیر پس از شیوع ویروس کرونا توفیقی در این باره نداشته است.

ادواردز در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت روزی ۵۰ تماس تلفنی و ۵۰ ایمیل سفارش ماسک صورت دریافت می کند، اما هیچ سفارشی انجام نمی پذیرد.

چین ارسال ماسک های صورت به دیگر کشورها را متوقف کرده است.

مقام های مسئول در ایالات متحده پیش بینی می کنند که این کشور برای مبارزه با شیوع کرونا طی یک سال تنها یک درصد از ۳.۵ میلیارد ماسک جراحی و دستگاه های اکسیژن را در اختیار داشته باشد.

پرزیدنت دونالد ترامپ چهارشنبه گفت یک قانون فدرال موسوم به «قانون تولید دفاعی» را فعال خواهد کرد تا بخش خصوصی برای تامین کمبودها بسیج شود. علاوه بر این، کاخ سفید از شرکت های عمرانی خواسته است ماسک های تنفسی «ان ۹۵» خود را به بیمارستان های محلی هدیه کنند.

هزاران کیلومتر آنسوتر در چین، یک شرکت تولید ماسک صورت با بازگشت ۱۵۰ کارگر به کارخانه خط تولید خود را به راه انداخته و روزی ۲۰۰ هزار ماسک تولید می کند. اما کای مینگشیان، مالک کارخانه، می گوید تمام آن ها به دولت چین فروخته شده و چیزی صادر نمی شود: «ما پیشتر به آمریکا، اسپانیا و دیگر بخش های آسیا صادر می کردیم. اما در حال حاضر نمی توانیم چیزی صادر کنیم.»

دبیرکل انجمن تجهیزات پزشکی و دارویی چین، اذعان کرده است که صادرات کالاهای خاص پزشکی مانند ماسک به دست دولت مدیریت می شود.

کای مینگشیان روز شنبه در تماسی تلفنی گفت مجوز صادرات ماسک دیروز صادر شد.

دولت چین در چارچوب بسته های حسن نیت ارسال محموله هایی را به ایران، کره جنوبی، ژاپن و ایتالیا آغاز کرده است.

چین پیش از شیوع ویروس کرونا نیمی از ماسک های صورت جهان را تولید می کرد. تولید روزانه در چین از ۱۰ میلیون پیش از بحران به ۱۱۶ میلیون رسیده است.

بنا بر گزارش ها، بیش از ۲۵۰۰ کارخانه در چین ساخت ماسک را شروع کرده اند.

در بخش بهداشت و درمان، حمل و نقل و صنایع تولیدی چین ۲۳۸ میلیون نفر کار می کنند، اگر هر فرد در روز به یک ماسک نیاز داشته باشد، ۲۳۸ میلیون تقاضای داخلی وجود دارد.

تقاضا برای دستگاه های تولید ماسک در جهان به شکل بی سابقه ای افزایش یافته است. ساخت این دستگاه ها ۶ ماه طول می کشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG