لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

کارزار امیدبخش انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برای زنان به پایان می‌رسد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اگر ۲۰۱۹ سال زنان بود و طی آن شمار بی سابقه ای از زنان برای قانونگذاری در کنگره ایالات متحده سوگند یاد کردند و شمار بی سابقه ای از زنان به کارزار انتخابات ریاست جمهوری پیوستند، ۲۰۲۰ سال دیگری از حضور مردان در رقابت های ریاست جمهوری آمریکا است.

بنا بر نظرسنجی ها، دست کم نیمی از رای دهندگان در انتخابات درون حزبی دموکرات ها معتقدند یک نامزد انتخاباتی زن برای شکست پرزیدنت ترامپ کار سخت تری پیش رو خواهد داشت. نسبت زنان به مردان در این باره بیشتر است. این امر در حالی است که اکثریت قاطعی از همین رای دهندگان می گویند مهم است در دوره حیات شان یک زن به ریاست جمهوری آمریکا برسد.

پیام روشن این است: ما از یک زن حمایت می کنیم، اما نه این دفعه.

سناتور الیزابت وارن از ایالت ماساچوست در حالی که پنج شنبه از تصمیم خود به ترک رقابت های انتخابات ریاست جمهوری خبر می داد، وقتی از ملاقات دخترهای کوچکی در سراسر کشور حرف می زد بغض کرد و گفت آن ها دست کم «باید چهار سال دیگر صبر کنند» تا یک زن را در کاخ سفید ببینند.

ماه ژوئن گذشته طی دو شب مناظره دموکرات ها بر روی صحنه، وارن و پنج زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ظاهر شدند که از عمق و تنوع حضور زنان خبر می داد. مهارت‌های وارن و سناتور کامالا هریس از ایالت کالیفرنیا در مناظره ها مورد استقبال کارشناسان قرار گرفت.

سناتور ایمی کلوبشار از ایالت مینه سوتا در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در نیوهمپشایر در رتبه سوم قرار گرفت، اما پس از آن نتوانست ائتلافی متنوع از رای دهندگان را جذب کارزار خود کند. رتبه سوم وارن در آیووا با وجود ساز و کار گسترده انتخاباتی اش در سراسر ایالات متحده بهترین عملکرد او بود. تولسی گبرد، نماینده کنگره از ایالت هاوایی، در رقابت ها باقی ماند، ولی در برابر جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری و سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت، دو نامزد مرد پیشتاز رقابت ها، توفیقی به دست نیاورد.

الیزابت وارن کوشید خود را به عنوان انتخاب زنان جا بیاندازد. اما بایدن در بیشتر ایالت ها از جمله ماساچوست، ایالت محل سکونت وارن، اکثر آرای زنان را به خود اختصاص داد.

انتظار فراگیری وجود دارد که بایدن و سندرز نامزد معاونت ریاست جمهوری خود را از میان زنان انتخاب کنند.

هنوز بسیاری از نقش وارن در رقابت ها به خصوص در مواجهه با مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، صحبت می کنند که طی آن رفتار این میلیاردر را با کارمندان زن مجموعه تحت مدیریت اش به باد انتقاد گرفت.

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، که از هیچ یک از زنان در رقابت های درون حزبی امسال حمایت نکرد روز چهارشنبه در شب نمایش فیلم مستندی درباره زندگی اش گفت: «کماکان معیار دوگانه ای مد نظر است. همچنان نسبت به رئیس جمهور شدن زنان جانبداری فراوانی وجود دارد. اما من موجب پیشرفت های بسیاری شدم و خوشحال ام که زنان بسیاری در این دوره رقابت ها حضور داشتند. ما باید به این راه تا شکستن آن سقف بزرگ شیشه ای ادامه بدهیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG