لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن ابتلا به «اچ.آی.وی» در ایران به ۱۵ سال رسید

سن ابتلا به «اچ.آی.وی» در ایران به ۱۵ سال رسید

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: در ایران هم تخمین ما این است که حدود ۶۰ هزار نفر مبتلا به ایدز داشته باشیم. در حالی که ما فقط ۴۰ هزار نفر را کشف کرده‌ایم؛ یعنی ما تنها یک‌سوم آنها را کشف کرده‌ایم و به صراحت می‌گویم که اگر اجازه داده نشود از رسانه‌های ملی به ویژه صداوسیما به آموزش و پیشگیری ایدز بپردازیم، اوضاع به همین منوال باقی خواهد ماند.

وی در ادامه اظهار داشت، سن شروع رابطه‌های جنسی در ایران به ۱۳.۵ سالگی رسیده و خیلی از افرادی که با علائم اچ‌.آی‌.وی به ما مراجعه می‌کنند، ۱۵ و ۱۶ ساله‌اند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران بیان کرد که، نکته مهم در این رابطه جمعیت پنهان مبتلا به HIV در روستاها هستند که به دلیل کنترل کمتر در روند پیشگیری و درمان، به خاطر مسائل اجتماعی، جزو آمار مخفی و خطرناک ابتلا به این ویروس در کشور ما به حساب می‌آیند. شیوع ایدز در روستاها با توجه به تابوها و انگ اجتماعی که این بیماری در محیط‌های روستایی دارد می‌تواند به شیوع آن دامن بزند

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانش آموزان نابینا با کمبود تجهیزات آموزشی روبرو هستند


معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: دانش آموزان نابینا در کشور با کمبود تجهیزات آموزشی روبرو هستند.

وی گفت: سازمان آموزش و پروش استثنائی کشور با مشکل اعتبار برای تامین لوازم آموزشی برای دانش آموزان نابینا مواجه است و در بخش وسایل توانبخشی مثل نوت تیکر یا دستگاه پرکینز برای نابینایان مسئله داریم که برای همه تامین نشده و به اندازه کافی نیست.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش خودکشی در ۱۵ ‌سال اخیر


رئیس سازمان امور اجتماعی ایران از افزایش خودکشی در کشور به‌ویژه در میان جمعیت دانشجویی و دانش‌آموزی طی ۱۵ ‌سال گذشته خبر داد و این افزایش را نگران‌کننده اعلام کرد.

به گفته وی میزان میانگین خودکشی جهانی ۱۰.۵ نفر به ‌ازای هر ١٠٠‌ هزار نفر است، ولی این آمار در ایران ۶.۲ نفر به ‌ازای هر ١٠٠‌هزار نفر است.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تلفات آلودگی هوا دو برابر آمار قربانیان تصادفات است


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حالیکه تصادفات جاده‌ای در ایران سبب مرگ ۱۶ هزار نفر در سال می‌شود، آلودگی هوا تلفاتی تقریبا دو برابر تلفات جاده‌ای به دنبال دارد و سالانه ۳۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۸۱ درصد موتورسیکلت‌های ما اسقاطی هستند و ۶۰ درصد کامیون‌ها از زمان جنگ جهانی دوم هستند ما با این وضعیت انتظار هوای پاک را هم داریم. باید گفت که ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به صورت مستقیم وارد خون بچه‌های زیر شش ماه می‌شوند و مقصر ۶۱ درصد ذرات معلق کمتراز ۲.۵ میکرون خودروهای دیزلی هستند.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG