لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن زنان سرپرست خانوار ایران به ۱۴ سالگی رسید

سن زنان سرپرست خانوار ایران به ۱۴ سالگی رسید

مدیرعامل جمعیت امام‌ علی گفت: میانگین سنی زنان سرپرست خانوار در کشور، ۱۸ تا ۶۰ سال را شامل می‌شود، اما در بعضی از استان‌هایی که کودک‌ همسری شایع است، زنانی با سن ۱۴ تا ۱۵ سال هم سرپرستی خانواده را به دوش می‌کشند و در حال حاضر حدود ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در سراسر کشور داریم و آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد که طی ۱۰ سال گذشته تعداد خانواده‌های دارای سرپرست زن نسبت به مردان ۵۸ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: اینکه سن سرپرستی زنان به ۱۴سالگی رسیده، معضل بزرگی است که بر اثر اتفاقاتی چون ازدواج زیر سن قانونی و به تبع آن طلاق‌های در سن پایین رخ می‌دهد.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سالانه نزدیک به ۳۰ هزار نفر به خاطر آلودگی هوا زودتر فوت می‌کنند


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل خطر سرطان‌ها آلودگی هوا است و آنچه مقدار آن در زمان آلودگی هوا بالا می‌رود، چند نوع سم، به عنوان مثال سم PAH است.

وی گفت: آلودگی هوا در هفت شهر بزرگ ایران (حتی در خانه) هست اما همه بیماری را ایجاد نمی‌کند بلکه باعث این می‌شود که آدم‌ها زودتر بمیرند، آلودگی هوا باعث می‌شود آدمی که در معرض سرطان است، زودتر سرطان بگیرد یا کسی که مشکل قلبی دارد زودتر سکته قلبی کند. برآورد ما این است که فقط به خاطر عامل آلودگی هوا در کل کشور، سالانه حدود ۳۰ هزار نفر زودتر فوت می‌کنند.

منبع: عصر ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۶۳ درصد از کارگران جدید بیمه نمی‌شوند


نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: معاون وزیر کار اعلام کرده از ۴۳۰ هزار اشتغال جدید فقط ۳۷ درصد دارای پوشش بیمه هستند و ۶۳ درصد از کارگران جدید بیمه نمی‌شوند. در حال حاضر نیز حدود ۸۰ درصد از کارگران حداقل مزد را دریافت می‌کنند اما چون آماری نداریم نمی‌دانیم چند درصد از کارگران از این حداقل مزد هم کمتر دریافت می‌کنند.

وی گفت: باید از آقای معاون وزیر پرسید شما چه کار می‌کنید و بازرسی وزارت کار چه کاره است چون مشاغل جدید باید دارای پوشش بیمه‌ای باشد. اگر نمی‌توانید، بازرسی کار و ادارات عریض و طویلی که از جیب بیت‌المال حقوق می‌گیرند را تعطیل کنید. این وظیفه نهاد حاکمیتی است که نظارت کند تا قانون اجرا شود و به افراد کارگر آسیبی نرسد اما متاسفانه کارگاه‌ها رها شده، کارگر بیمه نمی‌شود و در بسیاری موارد حتی حداقل حقوق کارگر هم نمی‌دهند و این به خاطر عدم نظارت است. تا مشکلی برای کارگاه یا اقتصاد پیش می‌آید اولین چیزی که به آن تعرض می‌شود دستمزد کارگر است یا بیمه او را قطع می‌کنند در حالی که باید کارگر به عنوان رکن مهم تولید حمایت شود.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان مدیریت بحران: امکانات لازم برای برف‌روبی را نداریم


معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور اظهار داشت: ‌در حال حاضر ۲۰۰ مسیر اصلی و فرعی استان مسدود شده است، برق ۱۶۵ هزار مشترک در ۱۹۴ روستا در استان گیلان قطع شده است.

وی همچنین گفت: ارتفاع برف در ارتفاعات به دو متر هم می‌رسد که متأسفانه امکانات و تجهیزات لازم برای کاهش حجم برف را نداریم.

منبع: روزنامه فرهیختگان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG