لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| شاخص‌هایی از نابرابری‌های جنسیتی در ایران

شاخص‌هایی از نابرابری‌های جنسیتی در ایران

یک جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: رتبه ایران در شاخص نابرابری جنسیتی در کل جهان، خوب نیست، رتبه ایران در شاخص شکاف جنسیتی در سال ۲۰۰۶ معدل ۱۰۸ بوده و در سال ۲۰۱۷ به ۱۴۰ رسیده‌است. این آمار نشان می‌دهد ما یک سقوطی داشتیم.

به گفته وی: در ارتباط با برابری جنسیتی ما در بخش نظام حقوقی و نگرش‌های اجتماعی با موانع و محدودیت‌های خیلی جدی رو به رو هستیم. برای مثال می‌دانید در حوزه سیاست در برخی از مناصب سیاسی که مهمترین آنها ریاست جمهوری است، زنان حق انتخاب و یا کاندید شدن ندارند. یا نظام حقوقی ما درمورد برخی از موضوعات مانند ارث و دیه نابرابر است. یعنی ما با نوعی محدودیت‌های ساختاری در نظام حقوقی رو به رو هستیم که خود آنها احساس نابرابری جنسیتی را در جامعه تقویت می‌کنند. ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها یکی دیگر از نابرابری‌ها است و درصد این شاخص‌ها در طی این ۴ دهه نزولی بوده‌است.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۵ هزار تومانی قیمت گوشت گوسفندی


رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی گفت: در هفته جاری نسبت به هفته گذشته با افزایش حدود ۵ هزار تومانی قیمت گوشت گوسفندی مواجه شده‌ایم، تا ۱۰ روز گذشته با ازدحام گوشت گوسفندی در بازار مواجه بودیم، اما هم اکنون قاچاق به قدری افزایش یافته که کاهش عرضه و افزایش قیمت گوشت چشم گیر است.

وی افزود: هم اکنون مغازه داران تا سقف ۸۵ هزار تومان گوشت گوسفندی تهیه می‌کنند و آن را با افزایش ۱۰ درصدی به دست مصرف کننده می‌رسانند.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG