لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت

نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت

ارزیابی سازمان ملل از وضعیت بازار کشورهای جهان نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران روندی نزولی را طی می‌کند. براساس این ارزیابی نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۸ معادل ۱۲ درصد و در سال ۲۰۱۹ نیز ۱۲.۸ درصد اندازه گیری شده است.

این آمار در حالی اعلام شده است که در بین کشورهای همسایه ایران، نرخ بیکاری ترکیه در سال گذشته ۱۱.۴ درصد، عربستان ۶.۴ درصد، پاکستان ۵.۸ درصد، روسیه ۴.۵ درصد، گرجستان ۱۰.۶ درصد، آذربایجان ۴.۸ درصد و ارمنستان ۱۰.۹ درصد اندازه‌گیری شده است.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افت شدید تراز تجاری ایران در بخش کشاورزی


بر اساس آخرین آمار، تراز تجاری در بخش کشاورزی منفی و برابر ۵ میلیارد و ۱۸۵ میلیون دلار گزارش شده است. بررسی آمار تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در ۹ ‌ماهه نخست سال ۹۸ حکایت از آن دارد که ارزش صادرات در ۹ ‌ماه نخست سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۶ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، ریز جزییات آماری نشان می‌دهد، مجموع کل صادرات محصولات کشاورزی تا پایان پاییز سال جاری برابر سه میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار عنوان شده، که رقم یاد شده در مقایسه با سال ۹۷، حدود ۵.۵ درصد کاهش یافته است. مجموع صادرات صنایع غذایی در ۹ ماه ابتدایی سال جاری نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش بیش از ۳۶ درصدی داشته است. همچنین مجموع واردات صنایع غذایی ایران در مدت زمان مورد بحث در مقایسه با میزان واردات صنایع غذایی در سال ۹۷ نیز افت ۰.۳ درصدی را تجربه کرده است.

منبع: روزنامه تعادل

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش بیش از ۱۲۰ درصدی ملک در دو سال گذشته


در حالیکه اکثر کارشناسان و مسئولان اتحادیه املاک هر گونه رشد قیمت مسکن در روزهای پایانی سال را رد می‌کنند گزارش‌های رسمی حاکی از رشد ۳ درصدی قیمت مسکن در دی ماه است.

رئیس اتحادیه املاک با اشاره به اینکه متاسفانه وقتی اقتصاددانان سیاسی هستند باید هم شاهد چنین آمارها و گزارش‌هایی باشیم گفت: مسکن کشش رشد قیمت را ندارد چرا که قدرت خرید متقاضیان به شدت کاهش یافته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس نیز تاکید کرد: قیمت ملک بیش از ۱۲۰ درصد افزایش قیمت را در دو سال گذشته تجربه کرده است.

بر اساس گزارش اخیر دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در نه ماهه نخست سال جاری تعداد ۵۰ هزار و ۲۴۷ مبایعه نامه ثبت شده است که نسبت به سال گذشته که ۱۰۰ هزار و ۹۶۷ بوده، کاهش بیش از ۵۰ درصدی داشته است. همچنین یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در نه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز افزایش بیش از ۷۰ درصدی را تجربه کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خسارت ۱۵ تا ۳۰ درصدی سیل به گندمزار‌های استان‌های سیل زده


دبیر بنیاد ملی گندمکارن کشور گفت: سیل به گندمزار‌های استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان خسارت ۱۵ تا ۳۰ درصدی وارد کرده است و بر اساس گزارش رئیس بنیاد گندم کرمان، حدود ۲۵ درصد از گندمزار‌های جنوب کرمان از سیل دچار خسارت شدند.

دبیر بنیاد ملی گندمکارن کشور همچنین گفت: به گندمزار‌های استان سیستان و بلوچستان نیز خسارتی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصدی و به گندمزار‌های شهر‌های حاجی آباد و ارزویه استان هرمزگان هم حدود ۱۵ درصد خسارت وارد شده است.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG