لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مرگ سالانه بیش از ۱۱ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در ایران

مرگ سالانه بیش از ۱۱ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در ایران

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: سالانه ۱۱ هزار مرگ در ایران منتسب به آلودگی هواست که ۸.۹ درصد مرگ‌های طبیعی نیز به علت آلودگی هوا رخ می دهد.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد علت مرگ‌ها در ۶.۵ درصد سکته‌های قلبی، ۸ درصد سکته مغزی و ۱۱ درصد سرطان ریه به علت آلودگی هواست. همچنین سالانه ۴۸۶ هزار و ۶۸۲ سال عمر هدر رفته از آلودگی هوا داریم که باید مورد توجه جدی قرار گیرد و سالانه ۵.۷ دهم میلیارد دلار هزینه مرگ‌های زودرس منتسب به آلودگی هواست؛ بنابراین باید وزارت صمت و نفت به بازی خود پایان دهند چون وزارت صمت می‌گوید سوخت تولیدی، استاندارد نیست و در مقابل وزارت نفت معتقد است که خودروهای تولیدی استاندارد نیستند.

منبع: روزنامه اعتماد

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زندانی شدن بیش از ۱۱هزار نفر به خاطر چک و سفته در ایران


مدیر عامل ستاد دیه گفت: بیشترین طیف زندانیان جرایم غیرعمد را محکومان مالی شامل می‌شوند، بدهکاران اوراق تجاری چک و سفته با جمعیتی بالغ بر ۱۱ هزار و ۲۰۶ نفر بیشترین جمعیت را در بین زندانیان به خود اختصاص داده‌اند و جالب اینکه تا نزدیک به ده درصد این مددجویان هم افرادی هستند که نه با صدور چک یا امضای سفته، بلکه به واسطه ضمانت از طریق این اوراق تجاری گرفتار زندان شده‌اند و بدهکار اصلی یا متواری است یا به دلیل حوادثی چون خودکشی یا مهاجرت دائمی دسترسی به آن‌ها مقدور نیست.

وی در ادامه گفت، استان مازندران در میزبانی از زندانیان جرایم غیرعمد رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است و از این جمعیت تنها ۶۲۲ نفر در شمار مشمولین کمک قرار دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فاصله ۷۰ درصدی میان مزد و سبد معیشت


یک مقام رسمی وزارت کار، معاون اقتصادی این وزارتخانه، قدرت خرید خانوارها امسال بالای ۴۰ درصد افت کرده و برآوردهای نمایندگان کارگران نشان می‌دهد قدرت خرید خانوارها به طور متوسط در شهرهای مختلف بالای ۵۰ درصد سقوط کرده است.

به گفته یکی از نمایندگان رسمی کارگران، طبق محاسبات کمیته مزد، حداقل سبد معیشت یک خانواده برای امسال سه‌ میلیون ‌و ۷۵۰ هزار تومان بوده، این عدد تازه برای زمانی است که گرانی بعد از شوک ارزی هنوز خود را نشان نداده و دولت تصمیم به افزایش سه ‌برابری قیمت بنزین نگرفته بود. حتی اگر حداقل هزینه‌های تامین معاش امسال یک خانواده را ملاک قرار دهیم برای امسال دستمزد یک کارگر حداقل‌بگیر، فقط نیمی از آن را تأمین می‌کند و در حال‌ حاضر ما ۷۰ درصد عقب‌ماندگی مزدی داریم که همان فاصله مزد و سبد معیشت است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

احراز ۱۷ میلیون یورو تخلف در ارز دارو و تجهیزات پزشکی


رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تخلفات در حوزه ارزی، مختلف بوده و بخشی از تخلفات شرکت‌های وارد کننده دارو و تجهیزات پزشکی، مربوط به عدم ایفای تعهدات است. برخی از شرکت‌ها هم ممکن است ارزی را دریافت کرده و در موعد مقرر کالای مورد نظر را وارد نکرده باشند. اما در مجموع بر اساس حسابرسی ارزی که برای تعهدات سال ۹۷ انجام شد، تخلف حدود ۱۷ میلیون یورویی در این زمینه آشکار و احراز و پرونده به مرجع قضایی ارسال شد.

وی افزود: شرکت‌های دخیل در این تخلفات که عمدتا در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی قرار داشتند و تخلفات‌شان در عدم ایفای تعهدات‌شان محرز شد، به مراجع قضایی معرفی شدند.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG