لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۸

مجمع جهانی هولوکاست در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور صدها روزنامه‌نگار آغاز به کار می‌کند


در آستانه آغاز به کار پنجمین مجمع جهانی هولوکاست که روز پنجشنبه در یَد وَشِم، مرکز جهانی یادبود هولوکاست، برگزار می‌‌شود، هزاران پلیس اونیفورم‌پوش و داوطلبانی که جلیقه‌های زردرنگ به تن دارند، در خیابان‌های اورشلیم حضور پیدا کرده‌اند.

به نوشته نشریه تایمز اسرائیل نزدیک به ده هزار تن از نیروهای پلیس از روز دوشنبه در سراسر اورشلیم و بزرگراه‌های منتهی به آن برای تامین امنیت ورود ۴۹ تن از مقامات دولتی و رهبران کشورهای جهان، مستقر شده‌اند. این رهبران خارجی برای گرامی‌داشت روز جهانی یادمان هولوکاست، مصادف با ۲۷ ژانویه، به اسرائیل آمده‌اند. ۷۵ سال پیش در چنین روزی اردوگاه کار اجباری آشُویتس-بیرکناو، جایی که نازی‌ها بیش از یک و نیم میلیون یهودی را در آن کشته بودند، توسط ارتش سرخ آزاد شد.

تمهیدات امنیتی به ویژه در روز چهارشنبه در مرکز شهر، در امتداد خیابان‌های اصلی «کینگ دیوید» (پادشاه داود)، «کینگ جرج» (پادشاه جرج)‌، و «اَگرون» - محدوده‌ای که بیشتر هتل‌های محل اقامت مقامات خارجی، و نیز خانه‌های رئیس‌جمهوری و نخست وزیر اسرائیل در آن قرار دارد - شدت یافته بود. از نخستین ساعات بامداد، ‌یعنی از زمانی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اقامتگاه خود میزبان امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بود، کاروان خودروهای تشریفات در طول روز بی‌وقفه در حال عبور از این منطقه بودند و رهبران جهان را به بیت هاناسی، اقامتگاه رووِن رِولین،‌ رئیس جمهوری اسرائیل، و محل برگزاری ضیافت شامی به میزبانی او، منتقل می‌کردند.

نیروهای اسرائیلی عصر چهارشنبه و همزمان با تشدید تمهیدات امنیتی خبرساز شدند. زمانی که امانوئل مکرون، رئیس‌جهوری فرانسه، از نیروهای امنیتی اسرائیل خواست از کلیسای «آن قدیس» (سنت آن) - که در شهر قدیم اورشلیم قرار دارد و مطابق معاهده‌های بین‌المللی از دارایی‌های دولت فرانسه است - خارج شوند، نیروهای امنیتی اسرائیلی محافظان فرانسوی را کنار زدند و پیش از آنها وارد این کلیسا شدند که در نتیجه کشمکشی به وجود آمد و دوربین‌ها نیز این رویداد را ثبت و ضبط کردند.

شهرداری اورشلیم در آستانه برگزاری این مجمع همچنین دستور داده است که از آمد و شد خودروهای دیگر در چندین خیابان در مرکز و اطراف یَد وشِم و مونت هرتسل جلوگیری شود. قرار است رهبران جهان، نجات‌یافتگان هولوکاست، و اصحاب رسانه عصر پنجشنبه در این محل در مراسم یادبودی برای گرامیداشت میلیون‌ها نفر، از جمله نزدیک به شش میلیون یهودی که در اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها کشته شدند، شرکت کنند.

بنا بر اعلام دفتر مطبوعاتی دولت اسرائیل، علاوه بر خبرنگارانی که به صورت دائمی در اورشلیم و تل‌آویو مستقر هستند، برای ۳۴۵ روزنامه‌نگار خارجی نیز مجوزهای لازم جهت پوشش خبری پنجمین مجمع جهانی هولوکاست صادر شده است.

از ایالات متحده ۱۸ خبرنگار همراه با هیاتی بزرگ به ریاست مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و گروهی متشکل از هشت نفر از نمایندگان کنگره به ریاست نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، به اسرائیل آمده‌اند. مایک پنس قرار است مطابق برنامه روز پنجشنبه نخست در مجمع جهانی هولوکاست به سخنرانی بپردازد و پس از آن در سفارتخانه جدیدالتاسیس ایالات متحده در اورشلیم با نخست‌وزیر نتانیاهو دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG