لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| نرخ بیکاری در کرمانشاه ۷.۵ درصد نسبت به میانگین کشوری بیشتر است

نرخ بیکاری در کرمانشاه ۷.۵ درصد نسبت به میانگین کشوری بیشتر است

با توجه به اعلام مرکز آمار ایران، تا پایان تابستان سال جاری نرخ بیکاری افراد ۱۵ سال به بالا در کشور ۵.۱۰ درصد بوده است و نگاهی به آمار بیکاری شهرهای مرزی استان‌های غربی نشان می‌دهد که عددی بالاتر از این میانگین را به خود اختصاص داده است.

فرماندار سردشت، نرخ بیکاری در این منطقه را ۲۳ درصد عنوان می‌کند و می‌گوید: «با تعطیلی معابر مرزی اشکان و قاسم‌رش بر این میزان افزوده شده ‌است.» و فرماندار پیرانشهر، هم بیان می‌کند: «نرخ بیکاری در این شهرستان رتبه‌ ۱۳ را در استان به خود اختصاص داده است که وضعیت خوبی نیست.»

نرخ بیکاری در استان کرمانشاه هم پاییز امسال ۳.۱۶ درصد بوده که ۷.۵ درصد نسبت به میانگین کشوری بیشتر است. اتفاقی که به نظر می‌رسد با تعطیلی و کسادی ۲ بازارچه مرزی سومار و جوانرود، رقم بیکاری را در شهرهای مرزی این استان باز هم افزایش دهد تا کرمانشاه را، که در پاییز ۹۸ بالاترین نرخ بیکاری را در بین استان‌های کشور داشته، همچنان در آمار بحران بیکاری قرار دهد.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قاچاق چوب از جنگل‌ها ۴۸ درصد افزایش یافت


فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها گفت: براساس اطلاعاتی که سازمان جنگل‌ها در اختیار قرار داده از مجموع ۳۹۰۰ فقره پرونده تشکیل شده در قاچاق چوب در ۹ ماهه سال‌جاری، ۶۵ درصد متعلق به جنگل‌های شمال، ۲۵ درصد متعلق به جنگل‌های زاگرسی و ۱۰ درصد دیگر نیز متعلق به دیگر مناطق جنگلی بوده است. همچنین بیشترین موارد کشف شده و پرونده‌های تشکیل شده متعلق به جنگل‌های زاگرسی است اما بیشترین حجم چوب‌های قاچاق شده به جنگل‌های هیرکانی تعلق دارد.

اما مهم‌ترین مسئله در قاچاق درختان جنگلی، افزایش میزان قاچاق و پرونده‌های تشکیل شده آن در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن است. این میزان در ۹ ماهه سال ۹۸ نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل ۴۸ درصد افزایش یافته است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش قیمت میوه و خشکبار در دی ماه امسال

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران


مرکز آمار در پایان هر ماه نرخ تورم ۱۲ قلم از خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها را اعلام می‌کند. بررسی جداول آماری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالیانه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در دی‌ ماه ۵۲.۴ درصد است.

بیشترین افزایش قیمت در بین اقلام خوراکی مربوط به میوه و خشکبار بوده که در دی‌ ماه نسبت به آذرماه ۳ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم قند، شکر و شیرینی‌ها در این دوره ۰.۸ درصد، ماهی‌ها و صدف داران و شیر، پنیر و تخم مرغ ۰.۸ درصد و روغن‌ها و چربی‌ها ۰.۲ درصد افزایش قیمت داشتند.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۱۷ هزار ایرانی در سال ۹۷ بر اثر تصادف جان باخته‌اند


رئیس پلیس راهور ایران گفت: تصادف هنوز دغدغه اصلی دولت نیست و همین باعث شده تا آمار تصادفات در ایران رو به افزایش برود و هر نفر که به علت تصادف فوت می‌شود مبلغ ۵ میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می‌‌کند.

وی افزود: بر این اساس سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر به علت تصادف در ایران جان خود را از دست داده‌اند و علاوه بر فوت افراد ۳۶۵ هزار نفر هم در یک سال گذشته مصدوم و معلول شده‌اند که ۱۰ درصد این افراد برای همیشه زمین گیر شده‌اند.

منبع: تابناک

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG