لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

آمریکا صدور انواع خاصی از ویزا برای سرمایه‌گذاران ایرانی را ممنوع می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت ترامپ ورود سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی به ایالات متحده یا اقامت در این کشور با استفاده از انواع خاصی از ویزاها را ممنوع می‌کند.

در مقررات جدیدی که چهارشنبه در «دفتر ثبت فدرال» (به انگلیسی: Federal Register) منتشر شد آمده است که «وزارت امنیت داخلی ایالات متحده» می گوید ایرانی‌ها و خانواده‌هایشان دیگر واجد شرایط درخواست ویزاهای «ای-۱» و «ای-۲» یا درخواست تمدید آن ها نیستند. بر مبنای اطلاعیه «اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده» این ممنوعیت از روز پنج شنبه اعمال می‌شود.

این ویزاها به «تجار» خارجی و «سرمایه گذاران عمده» در شرکت های آمریکایی اجازه می‌دهد در ایالات متحده کار و زندگی کنند. «اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده» می گوید این تغییر پیامد خروج آمریکا از عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال ۱۹۵۵ با ایران است؛ عهدنامه‌ای که مشوق روابط بازرگانی و اقتصادی بین دو کشور بود.

از ایرانیان ساکن ایالات متحده با ویزاهای مذکور خواسته خواهد شد با انقضای ویزای‌شان این کشور را ترک کنند، اگر چه در مقررات جدید ایرانیان از درخواست ویزا یا درخواست تمدید دیگر انواع ویزا که واجد شرایط آن هستند، منع نشده اند.

شمار ایرانیان ساکن آمریکا با این نوع از ویزاها روشن نیست؛ ولی تصور می شود جمعیت نسبتا کوچکی باشند. از هر ۱۰ میلیون ویزای غیرمهاجرتی که ایالات متحده سالانه صادر می کند، حدود ۴۸ هزار ویزا از نوع «ای» برای افرادی از کشورهای سراسر جهان صادر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG