لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۸۰ درصد سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان محروم از آب سالم

۸۰ درصد سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان محروم از آب سالم

نماینده معاونت پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مشکلات مردم سیل‌زده بسیار زیاد است. یکی از مشکلات مردم این استان، دسترسی پایین به آب شرب سالم است. طبق آمارها، حدود ۲۳ درصد مردم مناطقی که اکنون درگیر سیل هستند به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند. اما به طور کلی تامین آب آشامیدنی سالم در زمان عادی نیز برای بسیاری از مردم این منطقه مشکل است.

وی در ادامه گفت: وسعت خرابی‌ها در مناطق سیل‌زده بسیار زیاد است. در شرایط عادی و قبل از سیل در بسیاری از روستاها آب در آب‌ انبارها ذخیره و مصرف می‌شد اما اکنون به علت سیل بسیاری از آب‌انبارها از بین رفته است. مردم سیل‌زده نگران و از نبود آب شرب سالم و کافی گله‌مند هستند؛ آنها امکان استحمام ندارند.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نرخ بیکاری معلولان بالاتر از میانگین بیکاری است


وضعیت بازار کار در ایران ایجاب می‌کند که از افراد مختلف برای یافتن شغل یا سر و سامان بخشیدن به وضعیت کاری‌شان حمایت شود. معلولان جزء آن دسته از افرادی هستند که باید با تصویب قوانین حمایتی مسیر اشتغال را برای آنها هموار کرد.

بر اساس آمار رسمی در سراسر ایران یک میلیون و ۴۶۷ هزار و ۸۰۵ نفر معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که ۱۹۴ هزار و ۴۶۹ نفر جمعیت سالمند هستند. به این جمعیت باید افراد دارای معلولیتی که به هر دلیل تحت پوشش بهزیستی قرار نگرفته‌اند، هم اضافه شود.

مدیر انجمن باور در این رابطه گفت: می‌دانیم که نرخ بیکاری در میان معلولان بیشتر از میانگین بیکاری است، اما مستندات آماری دقیقی نداریم و این خود ضعفی در حوزه اشتغال معلولان است. علاوه بر این و به رغم اینکه برخی قوانین حمایتی وجود دارد، شاهد این هستیم که حلقه‌های حمایتی به همدیگر متصل نمی‌شوند؛ این مشکل فقط مربوط به معلولان هم نیست و در حوزه روابط کار در ایران به صورت کلی وجود دارد.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار نگران کننده مصرف شیر در ایران


مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در خصوص سرانه مصرف لبنیات در ایران گفت: سرانه مصرف لبنیات در ایران بر اساس آخرین گزارشات در سال ۲۰۲۰، سالانه ۲۷ لیتر برای هر نفر است؛ در حالی که سرانه مصرف لبنیات به ازای هر نفر در ایرلند ۱۲۵ لیتر و در فنلاند ۱۲۰ لیتر در سال است.

این آمار نشان می‌دهد مصرف روزانه شیر به طور متوسط در ایران یک استکان است که بسیار کم‌تر از حد استاندارد است. به تبع پایین بودن سرانه مصرف شیر در ایران، مصرف سایر مواد لبنی نیز با آمار قابل توجهی روبرو نیست؛ به شکلی که سرانه مصرف لبنیات حدود ۷۰ کیلوگرم برای هر نفر در یک سال است؛ در حالی که این رقم در اروپا به ۳۵۰ کیلوگرم و در آمریکا به ۲۵۰ کیلوگرم می‌رسد.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاهش عرضه قیمت مرغ را گران کرد


رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: قیمت مرغ امروز نسبت به هفته گذشته با افزایش قیمت مواجه شد و هر کیلوگرم مرغ زنده ۸ هزار و ۲۵۰ تومان، قیمت درب کشتارگاه ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان، قیمت پخش ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت خرده فروشی ۱۲ هزار ۹۰۰ تومان است.

وی درباره دلیل افزایش قیمت مرغ نسبت به هفته قبل گفت: در حال حاضر قیمت مرغ زنده ۸ هزار و ۲۵۰ تومان است در حالی که نرخ مصوب ۸ هزار و ۵۵۰ تومان است به همین دلیل طی روز‌های اخیر تولیدکنندگان عرضه را کاهش دادند تا قیمت به نرخ مصوب برسد البته هنوز به این نرخ نرسیده است.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG