لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

مجلس نمایندگان طرح محدود کردن اقدامات نظامی رئیس جمهوری علیه ایران را به رای می‌گذارد


مجلس نمایندگان آمریکا بعد از ظهر امروز طرح «اختیارات جنگی» را به رای می‌گذارد که در صورت تصویب، اختیارات پرزیدنت ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره را محدود خواهد کرد.

خبر این رای‌گیری روز چهارشنبه توسط نانسی پلوسی، عضو دموکرات کنگره و رئیس مجلس نمایندگان، اعلام شد. خانم پلوسی با انتشار بیانیه‌ای کتبی اعلام کرد که «مجلس نمایندگان قطعنامه قدرت‌های جنگ برای محدود کردن اقدامات نظامی رئیس‌جمهوری علیه ایران را به رای می‌گذارد.»

نانسی پلوسی گفت: «اعضای کنگره در مورد تصمیم دولت آمریکا برای خصومت علیه ایران و فقدان راهبردی برای آینده نگرانی‌های جدی و فوری دارند.» وی افزود: «اطلاع‌رسانی ناکافی [موسوم به] قدرت‌های جنگ توسط پرزیدنت ترامپ و گزارش امروز هیئت دولت به ما، نگرانی‌هایمان را برطرف نکرده است.»

در متن این قطعنامه ۵ صفحه‌ای آمده است: «دولت ایران بزرگترین حکومت حامی تروریسم است و در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در سراسر خاورمیانه می‌پردازد. قاسم سلیمانی، سرلشکر ایرانی، معمار اصلی بسیاری از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر جهان بوده است. ایالات متحده از حق طبیعی دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه حتمی برخوردار است.»

این قطعنامه با تاکید بر این که «کنگره به پرزیدنت اجازه نداده است که از قدرت نظامی علیه ایران استفاده کند،» می‌خواهد که کنگره «به پرزیدنت می‌گوید که به استفاده ایالات متحده از نیروهای مسلح برای انجام اقدامات خصمانه در ایران، یا علیه ایران، یا علیه بخشی از دولت یا نیروهای نظامی ایران خودداری کند، مگر آن که کنگره اعلان جنگ کرده و یا مجوز قانونی مشخصی را برای این گونه استفاده از نیروهای مسلح تصویب کرده باشد.»

پرزیدنت ترامپ صبح چهارشنبه ۴ تن از مقامات رسمی دولت – شامل مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پمپئو وزیر خارجه، جینا هسپل رئیس سازمان سیا، و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح – را برای ارائه گزارش‌هایی پشت درهای بسته به مچلس نمایندگان و سنا فرستاد. اما دموکرات‌ها عموما از اطلاعات ارائه شده در جریان گزارش رضایت نداشتند. جری کانلی، عضو دموکرات مجلس نمایندگان و عضو کمیته امور خارجی مجلس، این اطلاعات را «خام و نامتقاعدکننده» خواند و گفت این که دولت قطعنامه استفاده از زور [نیروی نظامی] سال ۲۰۰۲ را مبنای این اقدام قرار داده، «مضحک» است.

بلافاصله پس از جلسات توجیهی دولت، چندین عضو دموکرات مجلس سنا و کنگره گفتند که آنها از توجیهات قانونی که مقامات رسمی دولت این حملات هوایی را بر اساس آن انجام داده‌اند - یعنی مجوز استفاده از نیروی نظامی (اِی یو ام اف) مصوبه سال ۲۰۰۲ کنگره برای حمله به عراق – متقاعد نشده‌اند.​

سناتور کریس مورفی، عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا، پس از خروج از این جلسه در توئیتی نوشت: «جمع بندی نهایی این است: من شواهدی مبنی بر وجود یک تهدید فوری که اجازه حمله بدون مجوز کنگره را بدهد، مشاهده نکردم. با توجه به پیامدهایی تا این اندازه جدی، این اقدام غیرقابل قبول است و کنگره باید اقدام کند.»

استیو اسکالیس، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان و رئیس فراکسیون اقلیت در پارلمان، گفت: «به نظر من این جلسه توجیهی بسیار مفید بود. این که وزیر خارجه، وزیر دفاع، و دیگر مقامات اطلاعاتی درباره پیشینه طولانی تروریسم و آدمکشی سلیمانی - نه فقط علیه آمریکایی‌ها، بلکه همپنین علیه دیگران و هم‌پیمانان ما در منطقه - و همچنین این حقیقت که او در حال دسیسه‌چینی برای انجام حملات بیشتر جهت کشتن آمریکایی‌ها بود، آشکارا نشان داد وقت آن رسیده بود که او از بین برود.»

شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داده است که مارک مدوز، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان، به خبرنگاران گفت که جینا هسپل، رئیس سازمان سیا، «بیشترین اطلاعات را ارائه داد که نه تنها متقاعدکننده بود، بلکه قطعا از لحاظ تعداد حملات اجرا یا طراحی شده‌ای که در فکر انجام آن بودند، و نیز ضرورت این اقدام، بسیار جامع بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG