لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| آخرین آمار کودک همسری در ایران: بیش از ۱۴۶ هزار ازدواج در سال ۹۷

آخرین آمار کودک همسری در ایران: بیش از ۱۴۶ هزار ازدواج در سال ۹۷

براساس آمار سازمان ثبت احوال در سال ۹۷، ۳۲۴ مورد ازدواج‌های کمتر از ۱۵ سال در پسران و ۱۳ هزار و ۵۴ ازدواج در دختران کمتر از ۱۳ سال به ثبت رسیده است. همچنین ۱۳۳ هزار و ۸۶ ازدواج در دختران ۱۴ تا ۱۸ ساله به ثبت رسیده است. اما نکته مهم دیگر آمار ۱۱ هزار و ۵۳۵ طلاق در سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی است که دامان کودک همسران را گرفته است.

یک مددکار اجتماعی در رابطه با کودک همسری می‌گوید: براساس نظر متخصصان زنان، بارداری برای دختران زیر ۱۸ سال به‌ شدت آسیب‌ زننده است و می‌تواند برای مادران خردسال آسیب‌های جدی و حتی مرگ را به‌ دنبال داشته باشد. این دختران هم از نظر جسمی آسیب می‌بینند و هم از نظر روانی و عاطفی؛ ضمن اینکه از آموزش و تحصیل محروم می‌شوند و نمی‌توانند فرزندان خوبی برای جامعه تربیت کنند.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش بیش از ۷ درصدی اجاره بها در پاییز ۹۸


در فصل پاییز ١٣٩٨، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسكونی در مناطق شهری، به عدد ۱۶۲.۸ رسید كه نسبت به فصل قبل ٧.٢ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان همدان با ١٣.٧ درصد افزایش و كمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ١.٧ درصد افزایش بوده است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ۳۴.۸ درصد افزایش و كمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ١٠.٠ درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان لرستان به طور متوسط ١٣.٢ واحد درصد بیشتر از میانگین كل ایران در بخش اجاره بها هزینه كرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۳.۵ درصد است و متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای كل خانوارهایی كه تمدید قرارداد داشته‌اند، در فصل پاییز ١٣٩٨ برابر با ۳۱.۲ درصد است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمبود پرستار در مراکز درمانی

پرستار
پرستار


عضو ناظر مجلس در شورای عالی نظام پرستاری گفت: مشکلات حیطه پرستاری بسیار زیاد است از جمله مهمترین این مشکلات کمبود نیرو در مراکز درمانی، نبود استاندارد تعداد پرستار نسبت به بیمار، نامناسب بودن قانون بازنشستگی برای مشاغل سخت و زیان آور و فشار کار زیاد است که همه این مشکلات ناشی از کم توجهی مسئولین به جذب پرستار و رعایت استاندارد‌های لازم برای به کارگیری پرستاران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است.

وی در ادامه گفت: چند سال است که استخدام پرستاران به فراموشی سپرده شده در حالی که پرستاران بازنشسته می‌شوند و تعدادی هم به دلیل سخت بودن شغل دچار مشکلات و بیماری‌هایی می‌شوند که ممکن است از کار افتاده شوند. در سال گذشته جلسات مشترکی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتیم برای جذب سالانه ۱۰ هزار پرستار تا زمانی که ما به حداقل استاندارد پرستار به تخت برسیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG