لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۲۰ درصد جمعیت ایران دچار اختلال روانی است

۲۰ درصد جمعیت ایران دچار اختلال روانی است

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به طور میانگین انتظار داریم بین ۱۸ تا ۲۲ درصد جمعیت هر منطقه دچار یکی از اختلالات روانی مثل افسردگی یا اضطراب باشند که بر اساس برنامه ملی با غربالگری فعال شناسایی می‌شوند و تحت مراقبت قرار می‌گیرند، البته این آمار برای هر یک از اختلالات روانی و در جاهای مختلف متفاوت است.

وی گفت: نحوه یافتن افراد دچار اختلال روانی به این صورت است که افرادی که برای دریافت هر نوع خدمت به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند از نظر وضعیت سلامت روان بررسی می‌شوند.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معاملات مسکن ۵۰ درصد در ‌سال جاری کاهش داشته است


بازار مسکن در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته با رشد ۷۰‌ درصدی قیمت و افت ۵۰‌ درصدی تعداد معاملات روبه‌رو بوده است.

به گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در ماه‌های فروردین تا آذر ماه امسال ۵۰‌ هزار و ۲۴۷ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که نسبت به ۹ ماهه ‌سال گذشته که ۱۰۰‌ هزار و ۹۵۷ فقره مبایعه‌نامه امضا شده بود، کاهش ۵۰.۲‌ درصدی داشته است. همچنین در این مدت متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی ۱۲‌میلیون و ۸۹۰‌ هزار و ۶۰۰ تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که این شاخص هفت میلیون و ۵۶۱‌ هزار تومان بود، افزایش ۷۰.۵‌ درصدی را نشان می‌دهد.

منبع: روزنامه شهرون

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش قیمت سبزی و صیفی از گوجه‌فرنگی تا پیاز


تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم اقلام خوراکی در آذر ماه سال‌جاری نسبت به ‌ماه گذشته حاکی از افزایش ۱۷۱ درصدی نرخ گوجه‌فرنگی است به‌نحوی که قیمت متوسط هر کیلوگرم گوجه فرنگی پنج هزار و ۲۰۰ تومان بوده و نسبت به متوسط نرخ این محصول در آبان‌ماه امسال حدود هزار و ۳۰۰ تومان افزایش داشته است. پیاز نیز ۲۴.۶ درصد گران شده و نرخ این محصول طی یک‌سال گذشته ۵۴ درصد افزایش داشته است. بررسی قیمت خرده‌فروشی پیاز در بازار نیز نشان می‌دهد که اکنون قیمت هر کیلو پیاز قرمز از چهار هزار و ۶۰۰ تا هفت هزار و ۸۰۰ تومان و نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی از پنج هزار و ۵۰۰ تا ده هزار تومان در نوسان است.

دبیر اتحادیه بارفروشان تهران گفت:‌ ماه گذشته به‌دلیل بارندگی‌ها، قیمت برخی از محصولات افزایشی شد و میزان عرضه پیاز، گوجه‌فرنگی و خیار در میادین میوه و تره‌بار کم شد.

منبع: روزنامه همشهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اخذ مالیات از خودروها و خانه‌های لاکچری


عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ گفت: با مصوبه کمیسیون تلفیق خودروهای سواری و وانت دوکابین با قیمت بیش از یک میلیارد تومان مشمول مالیات نیم درصد قیمت می‌شوند. همچنین اعضای تلفیق مصوب کردند واحدهای مسکونی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان باید، یک هزارم قیمت‌ را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

وی افزود: خودروهایی که قیمت آنها بین ۱.۵ تا ۳ میلیارد تومان باشد یک درصد قیمت آنها و خودروهایی که بیش از سه میلیارد تومان قیمت داشته باشند، باید معادل ۱.۵ درصد قیمت‌شان به عنوان مالیات پرداخت شود.

همچنین بر اساس این مصوبه واحدهای مسکونی که بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان قیمت دارند باید دو هزارم قیمت آنها و واحدهای مسکونی که بین ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان قیمت دارند باید سه هزارم قیمت آنها به عنوان مالیات پرداخت شود.

منبع: روزنامه فرهیختگا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG