لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

واقعیت‌هایی از داخل ایران| معوقات بیمه، عامل کمبود داروهای بیماران تالاسمی در ایران اعلام شد

معوقات بیمه، عامل کمبود داروهای بیماران تالاسمی در ایران اعلام شد

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد که مشکل نبود داروی آهن زدای بیماران تالاسمی در برخی داروخانه‌ها به معوقات بیمه‌ها به داروخانه‌ها و به تبع آن بدهی داروخانه‌ها به شرکت‌های پخش باز می‌گردد. هیچ کمبودی در زمینه داروی دسفرال وجود ندارد و آنچه که انجمن تالاسمی مطرح کرده بدهی برخی داروخانه‌ها در تعدادی از شهرها است که به دلیل بدهی‌هایشان به شرکت‌های پخش ممکن است دارو در اختیارشان قرار نگیرد.

منبع: روزنامه کیهان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سکونت ۱۳ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی ایران


معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: رسیدگی به حاشیه‌نشینی یکی از پنج آسیب اجتماعی ایران است و در حال حاضر ۱۱ تا ۱۳ میلیون نفر در هزار و ۲۰۰ محله و سکونت گاه غیررسمی ایران زندگی می‌کنند. حاشیه نشینی خارج از نوع تحلیل و ریشه‌یابی و بعد تاریخی آن، واقعیتی است که نشان دهنده کیفیت بد زندگی در این مناطق و لزوم توجه ریشه‌ای تر به این معضل است .

وی در رابط با حاشیه نشینی در استان اصفهان گفت: این استان دارای ۴۴ محله حاشیه نشین است که ۲۰ محله آن به وسعت چهار هکتار در حاشیه کلانشهر اصفهان با جمعیت افزون بر ۴۰۰ هزار نفر است.

منبع: تابناک

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قدرت خرید کارگران با گرانی بنزین ۸ درصد کاهش یافت


نمایندگان کارگری معتقدند شرایط اقتصادی آن قدر بغرنج است که همه آمارها حق را به طبقه کارگر می‌دهد.

به گفته یک استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی، اگر متوسط هزینه‌های مصرفی خانوارها در کل ایران را بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان و در کلانشهرها ۴ تا ۴.۵ میلیون در نظر بگیریم افزایش قیمت بنزین تقریبا ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بر هزینه‌های مصرفی خانوارها به طور میانگین اضافه کرده است و این می‌تواند تقریباً حدود ۸ درصد از قدرت خرید مردم را کاهش دهد.

وی ادامه داد: البته بخشی از کاهش قدرت خرید مردم مربوط به افزایش قیمت بنزین است. سال گذشته بیش از ۲۷ درصد میانگین نرخ تورم بود و امسال نیز ۳۵ درصد تورم داریم یعنی در مجموع در دو سال گذشته ۶۰ درصد تورم به اقتصاد و مردم تحمیل شده در حالی که افزایش حقوق طبقه کارگر در دو سال ۴۰ درصد بوده است، بنابراین ۲۰ درصد از قدرت خرید مردم کارگر کاسته شده است که اگر ۸ درصد بنزین را نیز بر آن اضافه کنیم، مجموعاً در دو سال اخیر قدرت خرید طبقه کارگر ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده است .

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آهن ۱۵ درصد گران شد


رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با اشاره به افزایش قیمت‌ها در بازار آهن گفت: تولیدکنندگان به دلیل نوسانات قیمت حاضربه عرضه کافی محصول به بازار نیستند و همین موضوع تقاضا و عرضه را در بازار بهم ریخته است و با وجود رکود در بازار مسکن قیمت آهن و میلگرد بدون هیچ منطقی افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر قیمت میلگرد ۵۵۰ تومان و آهن ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن تصریح کرد: علاوه بر این بازار فلزات هم هیچ هماهنگی با بازار توزیع ندارد که این موضوع بر حجم بلاتکلیفی بازار آهن اضافه کرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بوی نامطبوع دوباره تهران را فراگرفت


بر اساس اخبار موجود از بامداد امروز تا کنون دو بار بوی نامطبوع بخش‌های زیادی از تهران را فرا گرفته است. بوی نامطبوع پدیده‌ای است که از سال گذشته ابهام‎های بسیاری در ذهن شهروندان تهرانی به وجود آورده و تاکنون منشا دقیق آن اعلام نشده است.

چندی پیش کارگروه استانداری تهران در این خصوص اعلام کرد که غلظت بالای گوگرد در هوا به عنوان عامل بوی مطبوع شناسایی شده است اما درباره منشا گوگرد موجود در هوا تاکنون خبری مخابره نشده است.

منبع: پایگاه خبری جماران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG