لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۹۰ برابر شدن درخواست وام برای کودک همسری

۹۰ برابر شدن درخواست وام برای ازدواج با کودکان

یک نماینده مجلس شورای اسلامی درباره افزایش کودک‌همسری به واسطه وام ۶۰ میلیونی ازدواج گفت: بر اساس آمار وزارت ورزش و جوانان که از بانک مرکزی به دست آمده است، تعداد متقاضیان زیر ۱۵ سال وام ازدواج در سال ۱۳۹۷ که وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، نسبت به سال قبل یعنی سال ۱۳۹۶، حدوداً ۷۰ برابر شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: همچنین در پنج ماهه‌ نخست امسال، تعداد متقاضیان وام ازدواج برای افراد زیر ۱۵ سال نسبت به سال ۱۳۹۶، حدوداً ۹۰ برابر شده که آمار فوق‌العاده نگران‌کننده‌ای است. بنابراین می‌توان حدس زد با توجه به تشدید وخامت اوضاع اقتصادی در سال گذشته و امسال، افزایش وام ازدواج، باعث شیوع کودک‌همسری شده است و احتمالاً تا پایان سال، شاهد رشد چشم‌گیر تعداد متقاضیان زیر ۱۵ سال این وام نسبت به سال ۱۳۹۶ باشیم.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خانه ۴۱ درصد گران شد


بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است در آذر ماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳۵.۳ میلیون ریال بود که نسبت به همین موقع در سال گذشته ۴۱.۶ درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

در آذر امسال متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۸.۵ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۹ ماهه امسال به حدود ۴۹.۴ هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۹.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد

منبع: روزنامه فرهیختگان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرگ بیش از ۱۲ هزار نفر در تصادفات رانندگی


به گزارش سازمان پزشکی قانونی ایران، در هشت ماهه سال جاری ۱۲ هزار و ۵۲۷ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۳ درصد افزایش یافته است.

در هشت ماهه امسال تلفات برون شهری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۴.۷ درصدی داشت، در این مدت از کل تلفات تصادفات بیشترین افراد در جاده‌های برون شهری جان باخته‌اند که تعداد آنان هشت هزار و ۲۰۸ نفر بوده است.

بیشترین آمار تلفات تصادفات در هشت ماهه امسال به ترتیب مربوط به استان‌های فارس با ۹۵۳، خراسان رضوی با ۹۰۰ و تهران با ۸۸۰ بوده است. در آبان ماه سال جاری یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در تصادفات جان باختند که در مقایسه با آبان ماه سال قبل ۳.۷ درصد افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیدا شدن قرص‌ در بسته‌های کیک مصرف این محصول را ۳۰ درصد کاهش داد


رئیس انجمن شیرینی و شکلات گفت: پروژه قرار دادن قرص میان کیک اثرات منفی روی صنایع داشته و این پدیده مصرف کیک در کشور را ۱۰ تا ۳۰ کاهش داده است. این رویداد بیشتر در روستا‌ها رخ داد و مردم این محصولات را از فروشگاه‌های ناشناس و نا معتبر خریداری کرده بودند.

وی اظهار کرد: بر اساس پیگیری‌های انجام شده هنوز عوامل اصلی این رویداد شناساسی نشده‌اند و این واهمه وجود داشت که این دست اقدامات به صنایع غذایی دیگر نیز نفوذ پیدا کند و صنایع غذایی کشور را فلج کند اما در حال حاضر گزارش جدیدی نداریم و موضوع فروکش کرده است و تنها در شبکه‌های اجتماعی به صورت شوخی به آن پرداخته می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش قیمت برخی از اقلام خوراکی در آذر ماه


بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی در آذر ماه افزایش داشته است. بنا بر نتایج به دست آمده در آذر ماه ١٣٩٨، اقلام «گوجه‌فرنگی» ۱۷۱.۱ درصد، «پیاز» ۲۴.۶ درصد و «خیار» ۱۴.۰ درصد نسبت به آبان ماه افزایش قیمت داشته‌اند.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG