لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

آمریکا در واکنش به حملات اخیر به نیروهای ائتلاف، مواضع کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه را هدف قرار داد


پنتاگون
پنتاگون

(این خبر در حال تکمیل است و به‌روز‌رسانی می‌شود.)

۵ موضع گروه کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه هدف حمله نیروهای ایالات متحده قرار گرفت.

وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا در واکنش به حملات اخیر به نیروهای ائتلاف، ۵ موضع کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه را هدف حملات پدافندی قرار داده است.

در این بیانیه به نقل از جاناتان هافمن، معاون وزیر دفاع آمریکا، آمده است: «آمریکا در واکنش به حملات مکرر گروه کتائب حزب‌الله به پایگاه‌های عراقی محل استقرار نیروهای ائتلاف عزم راسخ، پنج موضع کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه را هدف حملات دقیق پدافندی قرار داد.» در این بیانیه به حمله اخیر کتائب حزب‌الله به یک پایگاه عراق در نزدیکی کرکوک که به کشته شدن یک شهروند ایالات متحده و زخمی شدن چهار تن از نظامیان آمریکایی منجر شد، اشاره شده است.

به گفته آقای هافمن حملات دقیق پدافندی «توانایی گروه کتائب حزب‌الله برای حمله به نیروهای ائتلاف در آینده را کاهش می‌دهد.»

از مجموع پنج موضع کتائب حزب‌الله که هدف قرار گرفته‌اند سه موضع در عراق و دو موضع نیز در سوریه بوده‌اند.

کتائب حزب‌الله روابط تنگاتنگی با نیروی قدس ایران دارد و بارها کمک‌های تسلیحاتی مرگبار و پشتیبانی‌های دیگری از ایران دریافت کرده و از آن برای حمله به نیروهای ائتلاف عزم راسخ استفاده کرده است.​

به گزارش سی‌ان‌ان یک مقام دولتی مطلع از جزئیات این حملات گفته است که مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، روز شنبه پیش از اجرای این حملات که با مجوز رئیس جمهوری آمریکا انجام شد، پرزیدنت ترامپ را در جریان اوضاع قرار داده است.

در گزارش سی‌ان‌ان به نقل از این منبع آگاه آمده است که انتظار می‌رود مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پمپئو وزیر خارجه، و مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، روز یکشنبه به محل اقامت پرزیدنت ترامپ در مارا لاگو در ایالت فلوریدا بروند و درباره موضوع این حملات با او گفت‌و‌گو کنند. یکی از مقامات دولت آمریکا نیز در گفت‌و‌گو با سی‌ان‌ان تایید کرد که انتظار می‌رود سایر مقامات مهم امنیتی کشور نیز به مارا لاگو بروند.

نورمن رول، مامور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و مدیر پیشین اطلاعات ملی ایالات متحده در امور ایران، درباره بیانیه پنتاگون مبنی بر هدف قرار دادن مواضع کتائب حزب‌الله اظهارنظر کرده است.

آقای رول در بیانیه‌ای در توئیتر نوشت:‌ «اقدام ایالات متحده متناسب و ‌مسئولانه بود و گوشه‌ای از توان آتش‌باری که در اختیار ایالات متحده است را به نمایش گذاشت.»

نورمن رول با تاکید بر این که پس از این حملات «احتمالا اقدامات دیپلماتیک و سیاسی در جریان است» هشدار داد که «بعید است نیروهای نیابتی ایران در یمن دست بردارند؛ آنها (فراتر از لفاظی‌های سرسختانه)‌ گام‌های بعدی‌شان را به دقت برنامه ریزی خواهند کرد.»

همچنین سناتور مارکو روبیو در واکنش به حمله امروز ایالات متحده به مواضع گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق، در یک توئیت نوشت: «وضعیت در عراق بسیار پرتنش است و احتمال جدی برای تشدید وضعیت و تبدیل آن به یک درگیری گسترده و خطرناک وجود دارد. ایران به بازی بسیار خطرناکی دست زده است.»

مایکل پریجنت، پژوهشگر ارشد اندیشکده هادسن و افسر اطلاعاتی پیشین، درباره بیانیه جاناتان هافمن، مقام ارشد پنتاگون، درباره حملات ایالات متحده علیه اهداف کتائب حزب‌الله، در توئیتر نوشت: «مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز ۱۳ دسامبر به جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت که [آن رژیم] مسئول هر حمله علیه منافع آمریکا خواهد بود. در تاریخ ۲۷ دسامبر کتائب حزب‌الله یک آمریکایی را به قتل رساند. امروز، ایالات متحده واکنش نشان داد.»

سناتور تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس در مجلس سنای آمریکا و رئیس کمیته فرعی قدرت زمینی و هوایی در کمیته نیروهای نظامی سنا، نیز با انتشار بیانیه‌ای از حملات نظامی اخیر ایالات متحده به ۵ موضع گروه مورد حمایت ایران موسوم به «کتائب حزب‌الله» در عراق و سوریه حمایت کرد.

سناتور کاتن با انتشار یک بیانیه کتبی در واشنگتن گفت: «حملات امروز به گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق و سوریه واکنشی موجه به قتل یک آمریکایی و زخمی کردن چندین تن از نیروهای نظامی ایالات متحده و عراق است.»

سناتور کاتن گفت: «تهران باید حمله به آمریکایی‌ها را متوقف کند؛ در غیر این صورت با پیامدهای بسیار شدیدتری مواجه خواهد شد.»

سناتور تام کاتن روز شنبه هفتم دی‌ماه گفته بود در صورتی که گروه مورد حمایت ایران در حمله موشکی روز جمعه به یک پایگاه نظامی در نزدیکی کرکوک که به مرگ یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی و زخمی شدن چندین نیروی نظامی آمریکایی منتهی شد، دست داشته باشد، عامل این اقدام باید با «عواقب جدی» آن رو به رو شود.

به گزارش نیوزویک و فاکس نیوز، مقامات اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مسئول حملات مرگبار روز جمعه با موشک‌های کاتیوشا به یک پایگاه نظامی در نزدیکی کرکوک بوده‌اند. این حملات به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، که برای وزارت دفاع آمریکا کار می‌کرد، و زخمی شدن چند تن دیگر انجامید.

سرهنگ مایلز کگنز، سخنگوی عملیات «عزم راسخ» نیز در گفتگو با سی‌ان‌ان خبر کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی در حمله موشکی به یک پایگاه در نزدیکی کرکوک، که به زخمی شدن چند تن از نیروهای نظامی ایالات متحده و عراق نیز منجر شد، را تایید کرد.

به گزارش فاکس نیوز، دو مقام رسمی ایالات متحده نیروهای نیابتی مورد حمایت ایران را به عنوان مسئول این حمله معرفی کرده‌اند.

نیوزویک نیز گزارش داد: «مقامات اطلاعاتی ایالات متحده بر این باورند که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مسئول [این حملات] هستند.»

مقامات وزارت دفاع به نیوزویک گفتند که پایگاه کی-۱ در کرکوک روز جمعه آماج حملات موشکی قرار گرفت و این حملات به کشته شدن یک پیمانکار وزارت دفاع، پنتاگون، و زخمی شدن چند تن از نظامیان آمریکایی و پرسنل عراقی حاضر در آن محل انجامید.

یک مقام ارشد پنتاگون که نخواست نامش فاش شود، گفت که کمی پس از این حمله یک دستگاه سامانه موشک‌انداز چندتایی کاتیوشا، که در نزدیکی پایگاه مذکور رها شده بود، کشف شد. بنا بر یک ارزیابی اولیه در حدود ۱۱ تا ۱۴ فروند موشک به این پایگاه اصابت کرده‌اند. به گزارش نیوزویک، یکی از این موشک‌ها با برخورد به یک انبار، مهماتی که در آنجا ذخیره شد بود را منفجر کرد.

این مقام رسمی ایالات متحده به فاکس نیوز گفت که در حدود ۳۰ فروند موشک به سوی این پایگاه، که مورد استفاده نیروهای آمریکا و عراق است، پرتاب شد.

XS
SM
MD
LG