لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سالانه ۱۰۰۰ کودک معتاد در اختیار بهزیستی قرار می‌گیرد

سالانه ۱۰۰۰ کودک معتاد در اختیار بهزیستی قرار می‌گیرد

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: سالانه به‌ طور میانگین حدود ۵ هزار کودک بین سنین نوزادی تا ۱۸ سال در سازمان بهزیستی پذیرش می‌شوند. این کودکان به دلایل مختلفی از جمله کودک‌آزاری، فوت والدین، زندانی بودن والدین وارد سیستم می‌شوند که از این تعداد نیز حدود ۷۵۰ کودک مجهول‌الهویه هستند.

وی گفت: البته کودکانی نیز هستند که اعتیاد دارند و بدسرپرست هم هستند یعنی پدر و مادر خودشان معتاد بوده و باعث اعتیاد کودک شده‌‌اند و صلاحیت لازم را برای نگهداری از کودک را ندارند؛ در واقع سالیانه هزار کودک (نوجوان) و نوزاد دارای اعتیاد از طریق سیستم سلامت به ما ارجاع داده می‌شوند.

منبع: روزنامه اعتماد

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرگ ۱۰۳ نفر به دلیل آنفلوانزا در ایران


رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: متاسفانه طی هفته گذشته ۷ نفر به‌دنبال ابتلا به آنفلوآنزا و عوارض و پیامدهای ناشی از آن فوت نمودند که اغلب فوت‌شدگان از بیماری‌های زمینه‌ای نیز رنج می‌بردند و از آغاز فصل پاییز، ۱۰۳ نفر از هموطنان به‌دنبال ابتلا به آنفلوآنزا فوت شدند.

وی همچنین گفت: زمانی که شدت بیماری‌زایی ویروس بیشتر باشد تعداد افراد مبتلا و تعداد کسانی که به بیماری با شدت بیشتر یا دوره طولانی‌تر مبتلا می‌شوند هم افزایش می‌یابد.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش نرخ تورم آذر ماه؛ تورم سالانه ۴٠ درصد اعلام شد


نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ۰.۸ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۱.۵ واحد درصدی به ٢٧.٧ درصد رسیده است. همچنین نرخ تورم سالانه آذر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۴٠ درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ١٣٩٨ به عدد ۲۷.۸ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایران به طور میانگین ٢٧.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۲۷.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢٨.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۶ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم ماهانه آذر ١٣٩٨ به ۳.۲ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۶ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۴.۱ درصد و ٢.٨ درصد بوده است. نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۳.۰ درصد است که نسبت به ماه قبل، ۱.۵ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رشد مجدد قیمت مرغ در بازار


نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گفت، قیمت مرغ طی روزهای گذشته ۲۰۰ تومان افزایش یافته و پیش بینی می‌شود به دلیل شرایط بازار و افزایش تقاضا هفته آینده نیز قیمت مجدداً حدود ۳۰۰ تومان افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: قیمت مصوب جوجه یک روزه ۲۵۵۰ تومان است، این در حالی است که اواخر ماه آبان و اوایل آذر ماه قیمت آن تا چهار هزار تومان هم رسید، با وجود اینکه نه حجم جوجه ریزی بالا بود و نه اینکه در عرصه بحرانی داشتیم. دولت باید نظارت بر تأمین و توزیع نهاده‌ها از جمله جوجه یک روزه را از هم اکنون برای ایام عید آغاز کند، در غیر این صورت قیمت جوجه ممکن است در نیمه اول بهمن برای مرغ شب عید به مرز ۵۵۰۰ تا شش هزار تومان می‌رسد.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زنگ خطر شیوع بیماری‌ها در اهواز پس از آبگرفتگی


رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: شهر اهواز پس از سرریز فاضلاب در مناطق، با یک بحران زیست محیطی روبه روست و شهروندان در معرض اپیدمی انواع بیماری‌ها همچون وبا و سالک هستند. آبی که وارد خانه‌های مردم و مدارس شده سرشار از فاضلاب شهری، بیمارستانی و صنعتی است که به دلیل آلودگی شدید مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

وی افزود: در روزهای گذشته کارگران شهرداری اهواز نیز بدون چکمه، لباس کار و ماسک، با «تی» هزاران مترمکعب آب و فاضلاب را جمع آوری میکردند که آنها را در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز همچنین گفت: مطلوبیت کدورت کنونی آب اهواز بسیار نامطلوب و به ۳۵ کاهش یافته به طوری که در برخی مناطق این شهر باید آب معدنی توزیع شود و توزیع غذا برای مردمی که در مناطق آبگرفته بودند نیز غیر بهداشتی بوده و هلال احمر با خودروهای روباز از میان فاضلاب‌ها غذا توزیع می‌کند که این برای مردم سم است.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG