لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستند

۷۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری چابهار حاشیه‌نشین هستند

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار با معرفی چابهار به عنوان یکی از محرومترین نقاط ایران گفت: ۶۷ درصد از مساحت شهر چابهار با جمعیت حدود ۷۰ هزار نفر حاشیه‌نشین است که این افراد در زمینی به وسعت هزار و ۷۰۰ هکتار سکونت دارند و چابهار از نظر سرانه‌های فضای آموزشی، بهداشت، راه، آب، اجرای طرح هادی و ورزش در پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مردم آن با وجود سکونت در ساحل آب‌های اقیانوسی از آب آشامیدنی بی‌بهره‌اند.

وی همچنین گفت، سرانه فضای آموزشی چابهار به ازای هر دانش آموز کمتر از دو مترمربع است و آسیب‌های اجتماعی در مناطقی نظیر چابهار خیلی نگران کننده است و توسعه و عمران و آبادانی این منطقه را دچار چالش می‌کند.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۱۵ درصد افزایش حقوق و مستمری عادلانه نیست


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزایش ۱۵ درصدی حقوق در سال ۹۹ را اقدام نادرستی خواند و پیشنهاد داد: کمیته‌ای مشترک میان دولت و مجلس تشکیل شود تا این کمیته میزان افزایش حقوق را با توجه به ارتقای معیشت کارمندان تعیین کند زیرا امسال برای افزایش حقوق، حقوق بگیران کشاکش بسیاری میان دولت و مجلس وجود داشته است.

وی اظهار داشت، کارمندان و ۸۰ درصد اعضای هیات علمی وضعیت مناسبی از نظر دریافتی ندارند، می‌توان منابعی که برای افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و ۶ هزار میلیاردی که برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه سال ۹۹ پیش‌بینی شده است را تجمیع و عادلانه میان تمام حقوق بگیران توزیع کرد به گونه‌ای که فردی که حقوق کمتری دریافت می‌کند، رشد حقوقی بیشتری داشته باشد.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تورم ماهانه استان تهران ۲.۱ درصد رشد کرد


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با تشریح آخرین وضعیت تورم در این استان، از رشد ۲.۱ درصدی تورم ماهانه در مهرماه نسبت به شهریور خبر داد و گفت: نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در مهر ماه ۱۳۹۸ به عدد ۳۰.۶ درصد رسید.

وی اظهار کرد: منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. به عبارت دیگر خانوارهای استان تهران به طور میانگین ۳۰.۶ درصد بیشتر از مهر ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار آلودگی ۷ روزه هوا در شهر‌های بزرگ


مدیر مرکز پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: به دلیل پایداری جو از امروز افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهر‌های بزرگ، پرجمعیت و صنعتی رخ می‌دهد و این شرایط تا روز چهارشنبه چهارم دی‌ماه ادامه دارد.

وی هشدار داد: در این راستا کاهش کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس در اوایل هفته آینده پیش‌بینی می‌شود و در صورت عدم کاهش منابع آلاینده شهری، رسیدن آلودگی هوا به حد ناسالم برای همه گروه‌ها دور از انتظار نیست و توصیه می‌شود خودداری از تردد غیرضروری در سطح شهر خصوصاً برای کودکان، افراد مسن و بیماران تنفسی و قلبی، در دستور کار باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حاشیه‌نشینی در ۶۲ نقطه استان البرز


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز گفت: وجود ۶۲ نقطه حاشیه‌نشین در این استان موجب شده تا با بیش از ۹۰۰ هزار نفر جمعیت در این مناطق سکونت کنند که برای رفع این معضل نیازمند افزایش اعتبار و نگاه ویژه سازمان امور اجتماعی وزارت کشور برای استان البرز هستیم.

منبع: روزنامه جوان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG