لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا امروز در رابطه با دو مورد اتهامی مطرح شده در استیضاح پرزیدنت ترامپ رای می‌دهند


انتظار می‌رود امروز در مجلس نمایندگان ایالات متحده - که رهبری آن را دموکرات‌ها در دست دارند - شش ساعت بحث و مناظره برگزار شود و سپس نمایندگان در رابطه با هریک از موارد اتهامی مطرح شده در پرونده استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ به طور جداگانه رای‌ بدهند. این دو مورد اتهامی عبارت هستند از: سوءاستفاده رئیس‌جمهوری از قدرت در رابطه با اوکراین، و ممانعت از کار کنگره در جریان تحقیقات استیضاح.

پرزیدنت ترامپ ارتکاب هرگونه کار نادرستی را انکار کرده و روند استیضاح خودش را یک «ساحره‌گیری» (کنایه از انگ‌زدن و جرم‌تراشی برای فردی با دیدگاه مخالف) خوانده است.

بسیاری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان اعلام کرده‌اند که از استیضاح پرزیدنت ترامپ حمایت می‌کنند. چنان‌چه هر دو مورد اتهامی، یا حتی یکی از آنها، امروز در مجلس نمایندگان تایید شود، پرزیدنت ترامپ سومین رئیس‌جمهوری استیضاح‌شده در تاریخ ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

برای تایید یک یا دو مورد اتهامی پرونده استیضاح [در مجلس نمایندگان]‌ کسب اکثریت نسبی کافی است. مجلس نمایندگان آمریکا در حال حاضر با خالی بودن چهار کرسی از مجموع ۴۳۵ کرسی خود، تنها ۴۳۱ عضو دارد. در این مجلس، دموکرات‌ها با در اختیار داشتن ۲۳۳ کرسی در اکثریت هستند و برای استیضاح پرزیدنت ترامپ تنها به ۲۱۶ رای موافق نیاز دارند.

اگر مجلس نمایندگان رای به استیضاح پرزیدنت ترامپ بدهد، در آن صورت انتظار می‌رود در ماه ژانویه محاکمه‌ای در مجلس سنا - که در کنترل جمهوریخواهان است - برای تصمیم‌گیری بر سر برکناری رئیس‌جمهوری از سمتش، برگزار شود. جان رابرتز، ‌قاضی ارشد دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، ریاست جلسات محاکمه در مجلس سنا را بر عهده خواهد داشت. برای برکناری پرزیدنت ترامپ از سمتش دو سوم از اعضای سنا باید به این موضوع رای موافق بدهند. به این ترتیب، دست‌کم ۲۰ تن از نمایندگان جمهوریخواه نیز باید همراه با دموکرات‌ها به برکناری پرزیدنت ترامپ از سمتش رای بدهند. هرچند با توجه به این که جمهوریخواهان با داشتن ۵۳ کرسی در برابر ۴۷ کرسی، از مجموع ۱۰۰ کرسی مجلس سنا، اکثریت و کنترل آن مجلس را در اختیار دارند، انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری تبرئه شود.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه با فرستادن یک نامه شش صفحه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، این «پیکار شرورانه» علیه خود را محکوم کرد و از خانم پلوسی خواست روند استیضاح را متوقف کند. او همچنین دموکرات‌ها را به «سوءاستفاده بی‌سابقه و خلاف قانون اساسی از قدرت» متهم کرد.

پرزیدنت ترامپ در این نامه نوشته است: «این تنها یک تلاش برای اجرای کودتایی غیرقانونی و حزب‌گرایانه است که به گواه نتایج اخیر، به شدت در صندوق‌های رای شکست خورده است. هدف شما تنها شخص من، یعنی رئیس‌جمهوری، نیست؛ بلکه شما تمام حزب جمهوریخواه را هدف قرار داده‌اید. شما این بازی استیضاح را ادامه می‌دهید، اما تاریخ درباره شما سخت قضاوت خواهد کرد.»

تشریح روند استیضاح
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG