لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| زباله‌گردی ۵ هزار کودک در پایتخت ایران

زباله‌گردی ۵ هزار کودک در پایتخت ایران

براساس پژوهش‌های صورت گرفته در تهران ۵۴ هزار مخزن جمع‌آوری زباله در پایتخت وجود دارد و طبق برآوردها ۱۴ هزار نفر در سطح شهر مشغول زباله‌گردی هستند که از این تعداد ۵ هزار نفر کودک هستند.

کمترین سن برای شروع زباله‌گردی ۱۰ سال است. کودکان از سن پایین‌تر نیز رویت می‌شوند که معمولا به همراه پدر خود زباله‌گردی را فرا می‌گیرند و افراد کهنسال نیز از جمله زباله‌گردها هستند. اغلب تحصیلات ابتدایی دارند و معمولا از سوی خانواده طرد شده، معتاد یا متارکه کرده یا مهاجر هستند. پیمانکاران شهرداری از زباله‌گردها استفاده می‌کنند و هیچ قانونی نیز زباله‌گردی را جرم نمی‌داند و زباله‌دزدی از زباله‌گردها خطری است که آنها را تهدید می‌کند.

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران: «سخت‌ترین و پرآسیب‌ترین کار کودکان، زباله‌گردی است؛ زیرا آنها به انواع زباله از جمله زباله بیمارستانی دست می‌زنند و تنها راه این است که پیمانکاران قانع شوند تا از کودکان استفاده نکنند.»

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کیفیت هوای تهران افتضاح است


رئیس شورای شهر تهران گفت: وضعیت کیفیت هوا در پایتخت افتضاح است، این موضوع نیاز به تصمیم ویژه حاکمیتی دارد و تنها یک دستگاه در رفع آن سهیم نیست. آلودگی هوا منشأ آن مصرف سوخت بالا در پایتخت و نوع سوخت است که پدیده اینورژن یا وارونگی دما بر آن دامن می‌زند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آلودگی هوا افتضاح است، گفت: از محل هدفمندی یارانه‌ها که ۱۱ سال از اجرای این برنامه می‌گذرد یک ریال هم به شهرداری‌ها برای توسعه حمل‌ونقل عمومی اختصاص نیافته است و الان هم که سوخت گران شده هیچ میزانی به این مسأله اختصاص نداده‌اند و شهرداری‌ها از قبل ۴۰ هزار میلیارد تومان طلبکار هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هزینه کارگران ۳ برابر درآمد ماهیانه شد


رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار، گفت: ابتدای سال دستمزد حدود ۴۵ درصد از هزینه خانوار را پوشش می‌داد، اما بر اساس رصد قیمت‌های رسمی اقلام اساسی، از ابتدای امسال به تدریج کاهش یافت به ‌طوریکه تا پیش از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، سهم دستمزد از پوشش هزینه‌های زندگی به ۳۲ تا ۳۳ درصد رسید و عملا هزینه‌های ماهیانه ۳ برابر درآمد شد که در طی یکماه اخیر این سهم قطعا کمتر شده است.

وی گفت: برآوردها در خصوص میزان کاهش قدرت خرید بعد از افزایش قیمت بنزین بعد از اینکه انتظار تورمی جامعه کمتر شد و به یک شرایط سکون رسیدیم بررسی و پایش می‌شود.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۱۰ تا ۲۰ میلیونی قیمت خودرو در ده روز


عضو اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل گفت: نوسان ارز در چند روز اخیر باعث شده همه‌ چیز در کشور به هم بریزد و تمام اصناف و حوزه‌ها اکنون درگیر نوعی سردرگمی هستند. وضعیت به آنجا رسیده که سیستم روحی و روانی فعالان اقتصادی در کشور به هم ریخته است و بیراهه نیست که بگوییم که برخی از آنها مریض شده‌اند.

او ادامه داد: وقتی دلار ۱۱ هزار تومانی در عرض کمتر از یک ماه به ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان می‌رسد هیچ کاری نمی‌شود در این کشور کرد. اکنون در بازار خودرو، وضعیت به گونه‌ای شده که همه‌چیز کاذب است و هیچکس نمی‌داند که این وضعیت تا کی ادامه دارد. با سهمیه‌بندی بنزین خودروهای دوگانه‌سوز حداقل ۱۵ میلیون تومان گران‌تر شده است و در ۱۰ روز اخیر به‌طور میانگین قیمت خودروها ۱۰ تا ۲۰ میلیون افزایش پیدا کرده است.

منبع: روزنامه تعادل

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۹ درصد آمار اعتیاد در اصفهان مربوط به زنان است


معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: ۹.۳ درصد آمار اعتیاد استان اصفهان مربوط به زنان است و گرایش زنان به اعتیاد، الگوی متفاوتی نسبت به مردان دارد و بیشترین سن شیوع به اعتیاد در زنان، به‌طور میانگین از ۱۹ تا ۳۵ سال است.

وی تصریح کرد: میانگین سنی شروع به مصرف مواد مخدر در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال است، این میانگین سنی در مردان، ۲۴ سال و یک ماه و در زنان ۲۶ سال و دو ماه است. میانگین مصرف مواد مخدر سنتی در بین زنان معتاد بیشتر از مواد مخدر صنعتی است و پایداری در درمان زنان معتاد، به دلیل شرایط فیزیولوژیکی سخت‌تر از مردان است.

وی در ادامه گفت، گرایش افراد تحصیل‌کرده، شاغل و زنان به مصرف مواد مخدر افزایش‌یافته است، همچنین آسیب‌پذیر شدن نهاد خانواده، مراکز آموزشی، مدارس، دانشگاه‌ها و حیطه‌های کاری از مصرف مواد مخدر افزایش‌یافته، درحالی‌که که با طیف گسترده‌ای از انواع مواد مخدر و دسترسی آسان به آن‌ها مواجه هستیم.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG