لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| بیمه ۲۰۰ هزار قالی‌باف قطع شد

بیمه ۲۰۰ هزار قالی‌باف قطع شد

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولید فرش دستباف شهری و عشایری ایران گفت: در حال حاضر یک میلیون قالیباف در ایران وجود دارد، در حالی که قبلا دو میلیون نفر در این هنرصنعت مشغول کار بودند.

وی گفت: دولت از سال ۹۲ بودجه لازم برای سازمان تامین اجتماعی را در زمینه تحت پوشش قرار دادن بیمه قالیبافان به دلیل کمبود بودجه پرداخت نکرد، بنابراین ۲۰۰ هزار نفر از قالیبافان بیمه شده ریزش پیدا کردند و تعداد کارگران بیمه شده این هنرصنعت از ۴۵۰ هزار نفر به حدود ۲۵۰ هزار نفر رسید؛ یعنی برخلاف مصوبه اول که قرار بود بیمه قالیبافان افزایش یابد، اما با عدم تامین بودجه این تعداد کاهش یافت.

این مقام مسئول افزود: فرش دستباف از ۶ میلیون مترمربع تولید سالانه نیز هم اکنون به کمتر از ۳ میلیون مترمربع رسیده است.

منبع: روزنامه کیهان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاهش ۳۰ درصدی صادرات ایران به آذربایجان


نائب رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت تجارت با آذربایجان اظهار کرد: میزان صادرات صورت گرفته به آذربایجان در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افت داشته که بنابر پیش‌بینی ما با ادامه این روند، وضعیت تجارت ایران و آذربایجان تا پایان سال بدتر هم خواهد شد.

وی توضیح داد: در کنار تحریم و فشارهای خارجی عوامل مختلف دیگری در این قضیه دخیل هستند، از جمله جهش حدود ۵۰ درصدی قیمت مواد اولیه و به‌تبع افزایش بهای تمام شده محصول، این موضوع باعث عدم ثبات قیمت‌ها در بازار ایران و بلاتکلیفی تجار برای اعلام نرخ نهایی به طرف خارجی شده است؛ همچنین در این بین تعدد و عدم ثبات بخشنامه‌ها و افزایش عوارض گمرکی نیز به کاهش تجارت دو کشور دامن زده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۵ میلیون ایرانی بیکارند


برآوردهای سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد تعداد بیکاران رسمی در پایان سال گذشته سه میلیون و ۲۶۱ هزار نفر بوده و درصورتی که دولت بتواند اشتغال موجود را حفظ کند و حداکثر یک ‌میلیون شغل جدید تا پایان سال ۱۴۰۰ ایجاد کند، همچنان دو میلیون و ۲۶۱ هزار نفر بیکار خواهند ماند. اما این نهاد دولتی رهیافت جدیدی را برای بازار کار ایران معرفی می‌کند. برای داشتن تصویری روشن‌تر بهتر است افراد شاغل اما دارای شغل زمانی و اشتغال ناقص هم جزو بیکاران محسوب شوند که به این ترتیب تعداد بیکاران واقعی در پایان سال گذشته به ۵.۸ میلیون نفر می‌رسد.

این آمارها که تصویر واقعی از بازار کار ایران است، نشان‌ می‌دهد اگر دولت بتواند تا پایان عمر خویش یک ‌میلیون نفر دیگر را وارد بازار کند و شاغلان فعلی هم شغل خود را از دست ندهند، دست‌کم دولت آینده با لشکر بیکاران شش میلیون نفری مواجه خواهد بود و منابع بانکی، تسهیلات صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی دولت توان پاسخگویی به این تقاضا را ندارد و اقتصاد ایران برای عبور از بحران بیکاران ناگزیر به استفاده از تسهیلات خارجی، بهبود محیط کسب و کار و ایجاد رشد اقتصادی بالای ۸ درصد خواهد بود.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG