لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کودک آزاری صدرنشین تماس‌های اورژانس اجتماعی

کودک آزاری صدرنشین تماس‌های اورژانس اجتماعی

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ایران گفت: در تماس‌هایی که با اورژانس اجتماعی در زمینه خشونت خانگی صورت می‌گیرد بیشترین تماس‌ها و به عبارتی رتبه اول تماس‌ها مربوط به کودک آزاری است، در واقع حدود ۲۵ درصد از تماس‌های کلی با اورژانس اجتماعی مربوط به حوزه کودک‌آزاری است و در مجموع می‌توان گفت نسبت به گذشته آمار تماس‌ها و شناسایی موارد این حوزه بیشتر شده است.

وی همچنین گفت، آمار خشونت خانگی در ایران به خاطر اینکه زنان به طور معمول درباره این موضوع شکایت نمی‌کنند، دقیق برآورد نمی‌شود و نمی‌توان آمار دقیقی در این زمینه ارائه داد.

منبع: سلامت نیوز

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آثار افزایش بهای بنزین بر زندگی شهروندان دارای معلولیت


یک فعال حوزه حقوق افراد دارای معلولیت می‌گوید، با اندک تاملی و نگاه به وضعیت موجود در می‌یابیم که به‌رغم تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان در اسفند ماه ۱۳۹۶ از سوی مجلس شورای اسلامی و الزام نهادهای ذیربط از جمله شهرداری‌ها به مناسب‌سازی و دسترس‌پذیر نمودن معابر و پیاده‌روها و ناوگان حمل و نقل عمومی پیشرفت ملموسی که منجر به استقلال شهروندان دارای معلولیت گردد؛ حاصل نشده است.

در چنین شرایطی اگر تاکنون شهروندان دارای معلولیتی از خودرو شخصی برای تردد بهره می‌بردند از این پس به جهت شرایط اقتصادی و بالا رفتن هزینه‌ها، از این فرصت نیز محروم می‌شوند.

به علاوه با بالا رفتن بهای بنزین، افزایش بهای سایر کالاها و به ویژه وسایل کمک توانبخشی امری طبیعی به نظر می‌رسد که به واسطه وضعیت معیشتی نامطلوب شهروندان دارای معلولیت که خود معلول علل دیگری چون فقر محیطی، نگاه تبعیض‌آمیز، عدم توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات در جامعه و ... است، بسیاری از حقوق این قشر از جامعه در معرض نقض جدی قرار می‌گیرد.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۱۷ هزار کشته حوادث جاده‌ای ضایعه‌ای سنگین برای ایران


مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره استاندارد تلفات جاده‌ای در مقایسه با کشور‌های توسعه یافته گفت: با توجه به اینکه در کشور‌های دیگر آمار تلفات تصادفات، نزدیک به ۵ در صدهزار نفر است در کشور ما هم حداکثر چهار هزار تلفات جاده‌ای در سال آمار عادی محسوب می‌شود با این وجود بر اساس آمار پزشکی قانونی، فقط در هفت ماه ابتدای امسال، ۱۱ هزار نفر از هم وطنان در تصادفات جاده‌ای کشته و ۲۲۸ هزار نفر نیز مجروح شده‌اند.

وی افزود: فقط در ده سال گذشته ۱۸۵ هزار نفر از هم وطنان ما کشته شده‌اند که بسیار فراتر از آمار تلفات ناشی از زمین لرزه هاست و میزان تلفات استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس که بیشترین روستا‌ها را دارد همچنان از میانگین کشوری بالاتر است.

منبع: خبرگزاری صدای و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ریزش تولید، افت عرضه و افزایش قیمت کامیونت و کشنده


کاهش ۶۶ درصدی تولید و ممنوعیت وارداتی برخی از به‌روز‌ترین انواع کامیون، کامیونت و کشنده موجب افزایش قیمت و رکود بازار خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین باری شده است.

بررسی قیمت انواع خودروهای باری سنگین بیانگر تشدید فاصله قیمتی کارخانه و بازار این خودروها به‌دلیل کاهش شدید عرضه و شرایط نه چندان مساعد بازار کامیون است. تازه‌ترین آمار وزارت صنعت از تولید کالاهای منتخب صنعتی طی هفت ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ نیز نشان می‌دهد که تیراژ تولید انواع کامیون، کامیونت و کشنده طی مدت اعلام شدن ۶۶.۲ درصد کاهش داشته است.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG