لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۲

دست خالی فوتبال ایران از مراسم بهترین های فوتبال آسیا


گزارش بخش فارسی صدای آمریکا از هنگ کنگ - مراسم بهترین های فوتبال آسیا، دوشنبه یازدهم آذرماه در مرکز همایش ها و نمایشگاه های هنک کنگ برگزار شد و فوتبال ایران از کسب عنوان بازماند.

فوتبال ایران که هرساله در میان برترین‌هاى سال آسیا حداقل در یک بخش همچون فوتسال دارای عنوان بود، در مراسم بهترین های ۲۰۱۹ دست خالی ماند.

وقتی نامزدهای کسب عناوین بهترین های سال فوتبال آسیا توسط ای.اف.سی روز جمعه ۲۴ آبان ماه اعلام شد، علاقمندان فوتبال ایران به کسب یک جایزه توسط نمایندگان خود امیدوار بودند.

در مهمترین بخش این مراسم، علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران نامزد کسب جایزه بود و برغم آنکه خود را به هنگ کنگ رساند ولی قافیه را به اکرم حسن عفیف واگذار کرد. در این بخش توموآکی ماکینو، مدافع اوراوا رد دایموندز و تیم ملی فوتبال ژاپن و اکرم عفیف، مهاجم السد و تیم ملی قطر حضور داشتند که عفیف جایزه را از ان خود کرد. جایزه مرد فوتبال سال را ژاوی هرناندز هم تیمی عفیف به نمایندگی از او دریافت کرد.

کتایون خسرویار، سرمربی آکادمی فوتبال باشگاه رین اف سی سیاتل آمریکا و سرمربی پیشین تیم زیر ۱۹ سال زنان ایران هم امید به کسب عنوان بهترین مربی زن سال آسیا داشت ولی ناکام ماند.

آساکو تاکاکورای مربی موفق تیم ملی ژاپن برای هفتمین سال پیاپی عنوان مربی زن سال را آورد.

در بخش بهترین بازیکن بین‌المللی آسیا ، سردار آزمون، مهاجم تیم زنیت و تیم ملی فوتبال ایران و ماکوتو هاسبه، مدافع اینتراخت فرانکفورت و تیم ملی ژاپن نتوانستند هئونگ‌مین سون، مهاجم تاتنهام و تیم ملی کره جنوبی را از پیش رو‌بردارند.

در فوتسال پس از سال ۲۰۱۳ ایران ناکام ماند. مهدی جاوید که سال گذشته این عنوان را به هم تیمی اش اصغر حسن زاده واگذار کرد، امسال برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی بهمراه تیم ملی به مشهد رفت و قید حضور در این مراسم را زد. طبق رسم ای اف سی مرد اول فوتسال آسیا از میان تیم قهرمان لیگ قهرمانان انتخاب میشود که امسال از آن یکی از دو نماینده ژاپن شد.

فوتبال ایران نامزد فدراسیون الهام بخش آسیا نیز بود که بازهم ژاپن این عنوان را از آن خود کرد.

از سال ۲۰۱۳ این اولین باریست که بخشی که فدراسیون ایران هیچ عنوان و افتخارى در مراسم بهترین‌هاى قاره کسب نکرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG