لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

ناتو در پی پرهیز از مجادله بر سر بودجه می گوید هزینه های دفاعی رو به افزایش است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز جمعه گفت متحدان اروپایی و کانادا بیش از آن چه پیشتر تصور می شد در امور دفاعی هزینه می کنند. انتظار می رود پرزیدنت دونالد ترامپ به زودی دوباره از دیگر رهبران ناتو بخواهد بودجه نظامی شان را بالا ببرند.

ترامپ سوم و چهارم دسامبر با همتایان خود در ناتو در لندن ملاقات خواهد کرد. دو اجلاس قبلی ناتو تحت الشعاع این ادعاهای او قرار گرفت که دیگر متحدان سهم خود را پرداخت نمی کنند. اگر چه آن ها پولی به ایالات متحده بدهکار نیستند، اما واشنگتن بیش از مجموع تمام متحدانش برای امور دفاعی هزینه می کند.

استولتنبرگ گفت اکنون پیش بینی می شود که متحدان اروپایی و کانادا بین ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ حدود ۱۳۰ میلیارد دلار بودجه نظامی ملی شان را افزایش داده باشند. در آمار قبلی این رقم بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده بود.

استولتنبرگ در بروکسل، در مقر یک میلیارد دلاری این اتحاد نظامی ۲۹ کشور در دو سوی اقیانوس اطلس، به خبرنگاران گفت: «روند صعودی است. سال به سال افزایش پیدا می کند و ما سال به سال میلیاردها دلار به بودجه دفاعی مان اضافه می کنیم.»

کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۱۴ توافق کردند که کاهش بودجه دفاعی ارائه شده پس از «جنگ سرد» را متوقف کنند و در واکنش به تصمیم ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به الحاق کریمه بودجه دفاعی شان را دوباره افزایش دهند.

هدف تعیین شده این بود که تا سال ۲۰۲۴ دست کم ۲ درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای عضو به امور دفاعی تخصیص پیدا کند. استولتنبرگ گفت بلغارستان اکنون به فهرست ۹ کشوری پیوسته است که به آن هدف پایبند است.

دبیرکل ناتو روز چهارشنبه از قرارداد تازه ای به ارزش یک میلیارد دلار برای روزآمد کردن ناوگان هواپیماهای تجسسی ناتو که ساخت آمریکا است خبر داده بود.

استولتنبرگ پنج شنبه همچنین گفت از این پس واشنگتن در بودجه عمومی ناتو برای اداره امور در مقر آن و دیگر عملیات سهم کمتری برعهده خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG