لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| درصد قابل توجهی از کارگران بسته معیشتی را دریافت نکرده‌اند

درصد قابل توجهی از کارگران بسته معیشتی را دریافت نکرده‌اند

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: وزارت تعاون هیچ اطلاعات و آمار دقیقی در رابطه با تعداد کارگرانی که بسته معیشتی را دریافته کرده‌اند در دسترس ما قرار نداده است، اما بررسی‌های میدانی نشانگر این است که درصد قابل توجهی از کارگران این بسته دولت را دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: هم اکنون افرادی که خود را مشمول دریافت بسته معیشتی می‌دانند اعتماد خود را نسبت به دولت از دست داده‌اند و نوسان قیمت بنزین بر وضع معیشتی آن‌ها تاثیر منفی گذاشته، پس بهتر است دولت هرچه سریعتر نسبت به این موضوع شفاف سازی کند.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۱۰ درصدی قیمت حبوبات در بازار تهران


در چند روز اخیر قیمت برخی از اقلام حبوبات تغییرات حدود ۱۰ درصدی داشته، برای مثال لپه از ۱۲۵۰۰ به ۱۴۰۰۰ تومان رسیده است. برخی از فروشندگان عامل اصلی افزایش قیمت حبوبات را تاجران و عمده فروشان می‌دانستند که از توزیع بار خودداری می‌کنند و با این کار قیمت اقلام را بالا می‌برند.

این افزایش قیمت‌ها اعتراف وزیر صنعت را به دنبال داشت و با تایید آثار گرانی بنزین، اظهار داشت: برخی از گرانی‌ها تاثیر طبیعی دارد و وقتی بنزین از هزار تومان به هزار و ۵۰۰ تومان رسیده قطعاَ یک تاثیری بر برخی از کالا‌ها خواهد داشت.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عدم تخصیص بودجه به قانون جامع معلولان


مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان درباره اجرای قانون جامع معلولان گفت: در حالی که ۲۴۶ روز از سال ۹۸ می‌گذرد، هنوز حتی یک ریال اعتبار برای اجرای این قانون تخصیص نیافته است و عدم تخصیص بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان باعث شده تا معلولان با مشکلات و چالش زیادی مواجه شوند.

وی در ادامه گفت: شرایط بد تحریم و تحولات اقتصادی از جمله گران شدن بنزین و سایر عوامل مؤثر، جامعه معلولان را دچار مشکلات زیادی کرده است به طوری که قیمت یک دستگاه ویلچر تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است. همچنین میانگین مصرف روزانه بنزین برای معلولان ۱۵ لیتر است، در حالی که دو لیتر سهمیه روزانه برای آنها در نظر گرفته شده که به هیچ عنوان جوابگوی نیازهای معلولان نیست.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۵ میلیون بیکار؛ آموزش و پرورش در جستجوی نیروی کار


در حالی که آخرین آمار مرکز آمار ایران از بیکاری حدود ۵ میلیونی فارغ التحصیلان دانشگاهی حکایت دارد آموزش و پرورش چند سالی است که با موضوع تامین معلمان دست به گریبان است مشکلی که به علت موج بازنشستگی در آموزش و پرورش رخ داده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش، ساماندهی نیروی انسانی اتفاق نیفتاد و امسال ۱۲۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند و ضمن اینکه ۳۰۰ هزار دانش آموز به سیستم اضافه می‌شود، اما سرانجام مهر سر رسید و آموزش و پرورش با توسط به برخی روش‌های معمول از جمله به کارگیری بازنشسته‌ها و حق التدریسی‌ها معلمان مدارس را دست و پا شکسته تامین کرد.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG