لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| هشدار وزارت بهداشت: هوای تهران محدوده ناسالم برای تمام گروه‌ها است

هشدار وزارت بهداشت: هوای تهران محدوده ناسالم برای تمام گروه‌ها است

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: میانگین شاخص کیفی هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته به عدد ۱۵۷ رسیده که این عدد شاخص طی روزهای گذشته بالاترین عدد شاخص بوده که در محدوده ناسالم برای تمام گروه‌ها است.

وی گفت: کسانی که به بیماری‌های قلبی و ریوی مبتلا هستند و کودکان و سالمندان، زنان باردار و همچنین کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند از فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل را تا حد امکان کاهش بدهند.

به گفته این مقام مسئول، طی سال جاری ۴۴ روز هوا ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است که در مقایسه با سال گذشته تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس افزایش یافته است.

منبع: عصر ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار مراجعان نزاع به پزشکی‌قانونی بیش از ۲ درصد افزایش یافت


به گزارش پزشکی‌قانونی از حدود ۱۷ میلیون پرونده قضایی پنج میلیون پرونده مربوط به نزاع و درگیری است و در نیمه نخست سال ۹۸ آمار مراجعان نزاع در مقایسه به سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش داشته ‌است.

بنا بر این گزارش بیکاری یکی از علل وقوع نزاع‌های خیابانی در ایران است. طبق این آمار نزاع و درگیری در استان‌های شمالی بیشتر از استان‌ها جنوبی بوده و در تهران روزانه ۲۴ تا ۲۵ هزار مورد نزاع وجود دارد.

منبع: همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شکاف ۲۸ درصدی ساعت کار مردان و زنان


بررسی‌های مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت کار نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ شکاف جنسیتی میانگین ساعت کار معمول در هفته میان مردان و زنان به ۲۸ درصد رسیده است و مردان به‌ طور متوسط ۲۸ درصد بیش‌ از زنان کار کرده‌اند.

با بررسی در بخش‌های کشاورزی و غیر کشاورزی در سال ۱۳۹۷ می‌توان دریافت، شکاف جنسیتی نسبی میانگین ساعت کار معمول در هفته، در بخش کشاورزی حدود ۳۲ درصد و در بخش غیر کشاورزی تقریبا ۲۶ درصد است. در حالی که شکاف جنسیتی نسبی میانه ساعت کار معمول هفتگی، در بخش کشاورزی حدود ۴۵ درصد و در بخش غیر کشاورزی ۲۳ درصد است.

همچنین شکاف جنسیتی نسبی میانگین ساعت کار معمول در هفته، در بخش تولیدی حدود ۳۶ درصد و در بخش غیر تولیدی تقریبا ۲۱ درصد است. در حالی که شکاف جنسیتی نسبی میانه ساعت کار معمول در هفته، در بخش تولیدی حدود ۲۸ درصد و در بخش غیر تولیدی تقریبا ۱۶ درصد است.

منبع: روزنامه تعادل

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آموزش و پرورش استثنایی پنج هزار معلم نیاز دارد


معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: نیروی انسانی یکی از مشکلات مهم آموزش و پرورش استثنایی کشور است و دانشگاه فرهنگیان به عنوان تنها منبع تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش فاقد تربیت نیروی ویژه کودکان استثنایی است.

وی تصریح کرد: براساس استاندارد نیروی انسانی در آموزش و پرورش استثنایی به ازای هر پنج دانش آموز یک معلم است و این در حالی است که هم اکنون به دلیل کمبود نیرو انسانی به ازای هر ۶.۱۶ دانش آموز یک معلم وجود دارد.

وی با اشاره به کمبودهای فضای آموزشی در ایران همچون ۲۱۰ مدرسه، مدارس ویژه اوتیسم و ورزشگاه‌های استثنایی خواستار استاندارد سازی بخش‌های فضا و تجهیزات آموزشی، منابع انسانی و رویه‌ها برای ارتقای کیفی نظام تعلیم و تربیت استثنایی ایران شد.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نظام پرداخت، پرستاران و پزشکان را با مشکل مواجه کرده است


معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: نظام پرداخت یکی از معضلات جامعه پرستاری محسوب می‌شود که نه تنها پرستاران، بلکه پزشکان را هم با مشکل مواجه کرده و بازنگری در قانون سازمان نظام پرستاری یکی از مواردی است که باید توسط سازمان نظام پرستاری پیگیری شود و همچنین عضویت در سازمان نظام پرستاری بسیار مهم بوده که باید در اولویت قرار گیرد.

به گفته وی: کمبود نیروی پرستاری یکی از مسائلی است که سازمان نظام پرستاری می‌تواند با همکاری معاونت پرستاری راهکارهایی را در جهت تعیین ردیف‎های استخدامی ارائه دهد.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG