لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش قیمت حدود نیمی از کالا‌های پرمصرف پس از افزایش قیمت بنزین

افزایش قیمت حدود نیمی از کالا‌های پرمصرف پس از افزایش قیمت بنزین

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از رصد قیمت ۱۰۰ قلم کالای پرمصرف در ۹ روز اخیر، نرخ ۵۲ درصدشان از یک تا چهار درصد افزایش یافته است. افزایش قیمت ۲۳ قلم کالای پرمصرف، صفر تا یک درصد بوده و بعضی از کالا‌ها نیز یک تا پنج درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

وی اضافه کرد: درباره سهمیه‌بندی بنزین و نقش آن بر افزایش قیمت سایر اقلام، باید دو نکته را در نظر گرفت؛ یکی تاثیر واقعی و دیگری تاثیر روانی و تورم انتظاری است البته باید تاثیر واقعی سهمیه‌بندی بنزین را بر قیمت برخی اقلام پذیرفت و ما هم می‌پذیریم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۸۸ درصد زنان قربانی همسرآزاری، خانه دار هستند


رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ایران، گفت: ۹۷.۷ درصد قربانیان همسرآزاری، زنان و ۲.۳ درصد قربانیان را مردان تشکیل می‌دهند. طبقه بندی زنان قربانی همسرآزاری بر اساس شغل نشان می‌دهد که ۱۱.۵درصد آنان شاغل و ۸۸.۵ درصد آنان خانه دار و بیکار هستند.

وی افزود: دلیل عمده همسرآزاری از سوی مردان، اعتیاد آنان است؛ عدم تسلط به مهارت‌های زناشویی، بیماری‌های جسمی و روانی و بیکاری به ترتیب دیگر دلایل همسرآزاری به شمار می‌روند و قربانیان همسرآزاری بر اساس مدت زمان زندگی مشترک، ۳.۵درصد آنها زیر یک سال، ۱۳ درصد یک تا سه سال، ۱۵.۵ درصد بین سه تا پنج سال و ۶۸ درصد بالای پنج سال از زندگی مشترک آنها می‌گذشت.

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح کرد: اولین گروه سنی زنان قربانی خشونت، ۳۰ تا ۳۴ سال، بعد از آن ۳۵ تا ۳۹ سال و سپس ۲۵ تا ۲۹ سال داشتند.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قطعات خودرو ۱۰ تا ۱۵ درصد گران شد


بر اساس اطلاعات موجود در هفته اخیر با افزایش قیمت بنزین با ابلاغیه‌های متعدد به انجمن‌ها و شرکت‌ها اعلام شد که فعلاً به هیچ عنوان افزایش قیمتی در محصولات خود اعمال نکنند. اما بازار قطعات یدکی خودرو از این ابلاغیه‌ها مستثنی است چرا که در همین یک هفته که نظارت‌ها در انواع کالا‌ها تشدید شده است، خریداران شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت قطعات یدکی خودرو در بازار بوده‌اند.

مشاهدات بازار نشان می‌دهد اقلام پرمصرفی از جمله سرسیلند، واشر سرسیلند، دیسک صفحه کلاج و سایر قطعات پرمصرف شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت بوده است و به عنوان مثال قیمت دیسک صفحه کلاژ خودرو از ۸۵۰ هزار تومان به رقم یک میلیون تومان رسیده است.

منبع: تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۶۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران


رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: در ایران ۶۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز وجود دارد که از این تعداد تنها ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر شناسایی و ثبت شده‌اند و ۴۰ هزار نفر هم اصلاً نمی‌دانند که گرفتار این بیماری هستند.

یک متخصص بیماری‌های عفونی، درباره آمار اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت درباره جمعیت این بیماران در ایران گفت: افراد زیادی در ایران وجود دارند که به خاطر عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و خدمات پزشکی، وضعیت ابتلایشان روشن نیست؛ آمارهایی وجود دارد که حتی تعداد مبتلایان را به ۳۰۰ هزار نفر هم می‌رساند، اما تا زمانی که آمار رسمی در این باره نداشته باشیم، هیچ عدد و رقمی قابل استناد نیست.

وی همچنین گفت: تزریق‌ با آمار حدود ۶۰ درصد، رابطه جنسی با رقم جمعیتی حدود ۲۲ درصد و انتقال بیماری از مادر به کودک با آماری نزدیک به یک درصد، در صدر عوامل و منشاء این بیماری هستند.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رکود بازار لوازم بهداشتی و ساختمانی


عضو هیأت‌مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم بهداشتی و ساختمانی گفت: بازار لوازم بهداشتی و ساختمانی نیز همانند سایر بازارهای مرتبط با ساخت‌وساز در رکود به سر می‌برد و مشکلات چندی پیش ارتباطات و قطع‌شدن اینترنت، امکان تماس مشتری‌های خارجی را با مشکل رو‌به‌رو کرد.

وی در ادامه گفت: نوسان نرخ ارز و رشد هزینه تمام ‌شده تولید لوازم بهداشتی و ساختمانی موجب افزایش قیمت این محصولات از نیمه دوم سال گذشته در بازار شد که این امر به همراه کاهش قدرت خرید مشتریان و رکود ساخت‌وساز، کاهش میزان فروش این محصولات در بازار و تغییر نگرش مشتریان را به دنبال داشته است، به‌نحوی که امسال میزان خرید عمده و کامیونی لوازم بهداشتی و ساختمانی بسیار کم شده است و با توجه به سهم بالای حمل‌ونقل در هزینه تولید لوازم بهداشتی - ساختمانی و سهمیه‌بندی و افزایش نرخ بنزین، هزینه تمام‌ شده تولید این اقلام افزایش خواهد یافت.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG