لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

سگ نظامی آمریکایی که کمک کرد تا البغدادی «مثل یک سگ» بمیرد


پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید از یک سگ نظامی به نام «کُنِن» استقبال کرد. این سگ در حمله ماه گذشته نیروهای ویژه در شمال شرقی سوریه که به کشته شدن ابوبکر البغدادی، ‌رهبر دولت اسلامی، ‌انجامید، شرکت کرده بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ در زمان اعلام خبر مرگ البغدادی در ماه اکتبر گفت: «او نالان و گریان و شیون‌کنان به درون یک تونل بن‌بست دوید و در آن‌جا کشته شد. او در حالی که سگ‌های ما به دنبالش می‌دویدند، به انتهای تونل رسید.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «او مثل سگ مرد. او مثل یک بزدل مرد.» رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد که وقتی البغدادی جلیقه انتحاری‌اش را منفجر کرد، او و سه کودکی که به همراه خود به درون تونل برده بود، ‌کشته شدند و سگی که این رهبر تروریست‌ها را تعقیب می‌کرد نیز بر اثر ریزش تونل زخمی شد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه در محوطه موسوم به «باغ گل رُز» (‌رُز گاردن) در کاخ سفید، کُنِن را، که حالا دیگر کاملا خوب شده است در معرض دید خبرنگاران قرار داد.

پرزیدنت ترامپ: کنن شاید در حال حاضر معروف‌ترین سگ دنیا باشد
پرزیدنت ترامپ: کنن شاید در حال حاضر معروف‌ترین سگ دنیا باشد

پرزیدنت ترامپ گفت: «این کُنِن است - سگی که شاید در حال حاضر معروف‌ترین سگ دنیا باشد. کُنِن کار فوق‌العاده‌ای را به انجام رساند. همه ما از این بابت که کُنِن این جا است افتخار می‌کنیم. ما به او یک گواهینامه و نیز جایزه‌ای داده‌ایم و قرار است آنها را در کاخ سفید نصب کنیم.»

کنن، سگی نر از نژاد مالینوای بلژیکی، یک سگ فعال در عملیات ویژه نظامی است
کنن، سگی نر از نژاد مالینوای بلژیکی، یک سگ فعال در عملیات ویژه نظامی است

کُنِن، سگی نر از نژاد مالینوای بلژیکی، یک سگ فعال در عملیات ویژه نظامی است که در یگان اول عملیاتی نیروهای ویژه دلتا، یا به اختصار «نیروی دلتا» (دلتا فُرس)، به خدمت گرفته شده است. این یگان زیر نظر ستاد محرمانه فرماندهی مشترک عملیات ویژه قرار دارد.

پرزیدنت ترامپ در توئیت ۲۸ اکتبر خود درباره حمله نیروهای تکاور در سوریه تاکید کرد که این سگ نظامی «در گرفتار کردن و کشتن ابوبکر البغدادی، ‌رهبر داعش، عملکرد بسیار خوبی داشت.»

به گفته پرزیدنت ترامپ به سگ قهرمان گواهینامه و جایزه تعلق گرفته است
به گفته پرزیدنت ترامپ به سگ قهرمان گواهینامه و جایزه تعلق گرفته است

به نوشته «میلیتاری تایمز»، کُنِن نخستین سگ نظامی، یا حتی نخستین سگ از نژاد مالینوای بلژیکی، نیست که در یک عملیات بسیار مهم ضدتروریستی شرکت کرده است.

کایرو - سگ دیگری از نژاد مالینوای بلژیکی که در تیم شماره ۶ نیروهای یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به خدمت گرفته شده بود – نیز در سال ۲۰۱۱ به این تیم تکاوران زبده در یافتن و کشتن اسامه بن لادن،‌ رهبر القاعده، ‌کمک کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG