لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| محروم‌ترین خانوارهای ایرانی؛ در سال ۱ کیلو گوشت مصرف می‌کنند

محروم‌ترین خانوارهای ایرانی؛ در سال ۱ کیلو گوشت مصرف می‌کنند

جزئیات گزارش طرح آمارگیری هزینه درآمد خانوارهای شهری و روستایی در کل ایران نشان می‌دهد مصرف برخی کالاهای اساسی از جمله برنج و گوشت درسال ۹۷ کاهش یافته است.

در سال ۹۷ متوسط میزان مصرف گوشت دام در خانوار شهری ۴.۳ و در خانوار روستایی ۵.۳ کیلوگرم کاهش یافته و با توجه به آمارهای ارائه شده هر خانوار ایرانی طی سال ۱۳۹۷ به طور متوسط در ماه حدود دو کیلوگرم گوشت دام مصرف کرده، اما میزان مصرف در دهک‌های محروم‌تر جامعه بسیار پایین‌تر از این مقدار است. در محروم ترین دهک، میزان مصرف گوشت در سال به یک کیلوگرم می‌رسد که اختلاف بالایی با میانگین کل جامعه داشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دندانپزشکان به دلار از بیماران پول می‌گیرند


سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی، درباره قیمت ایمپلنت در تهران گفت: تعرفه‌ها در تهران تا ۲۵۰ درصد اختلاف دارد که مردم نمی‌توانند از خدمات دندانپزشکی به دلیل قیمت‌های بالا بهره ببرند. برخی دندانپزشکان به دلار از بیماران هزینه دریافت می‌کنند و قیمت ایمپلنت در تهران تا ۵۶ میلیون تومان است.

وی در ادامه گفت: به تازگی شنیده‌ام عده بسیاری با مبلغ ۲ میلیون تومان ایمپلنت انجام داده‌اند و باعث مشکلاتی زیادی شده زیرا این ایمپلنت‌ها کیفیت پایینی داشته است. بنابر این انتظار می‌رود وزارت بهداشت در این خصوص ورود و متخلفان را شناسایی و به تعزیرات معرفی کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۴۴ درصدی شاخص قیمت تولید کننده زراعت


شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی در فصل تابستان سال ١٣٩٨ برابر با ۵۱۲.۲ بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۴۴.۲ درصد افزایش یافته است. شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) ۶۳.۷ درصد افزايش يافته است.

بر اساس اطلاعات موجود، شاخص زراعت و باغداری در فصل تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣١.٢ درصد افزايش یافته و میزان تغییرات چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) نیز معادل ۵۵.۴ درصد افزایش یافته است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش ۷ درصدی اجاره بهای واحد‌های مسکونی


در فصل تابستان ۱۳۹۸، شاخص قیمت اجاره بهای واحد‌های مسکونی در مناطق شهری، نسبت به فصل قبل ۶.۹ درصد افزایش داشته است. در فصل تابستان ۱۳۹۸، بیشترین نرخ تورم فصلی و نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ۲۳.۶ درصد و ۳۷.۲ درصد افزایش بوده است. به عبارتی خانوار‌های استان لرستان به طور متوسط ۱۴.۱ واحد درصد بیشتر از میانگین کل ایران در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۴.۰ درصد است و متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوار‌هایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، در فصل تابستان ۱۳۹۸ برابر با ۲۷.۱ درصد است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خودداری دامداران از عرضه شیر به کارخانجات


دبیر انجمن صنایع لبنی ایران درباره شیرخام گفت: از آنجایی که شیرخام اکنون بین ۲۷۵۰ تا ۲۹۰۰ تومان و متفاوت از قیمت مصوب تنظیم بازار با قیمت ۲۳۹۰ تومان به کارخانجات تولیدی به فروش می‌رسد؛ برخی تولید کنندگان فرآورده‌های لبنی که از خریدن شیرخام با نرخ بالاتر از نرخ مصوب امتناع می‌کنند دچار کمبود شیرخام کافی در خط تولید هستند، برخی دیگر از کارخانه‌ها نیز به دلیل وجود طرح توسعه و افزایش ظرفیت‌های خود از شیرخام کافی برخوردار نیستند، دامداران از عرضه کافی شیرخام خود به برخی از کارخانه‌های لبنی خودداری و شیرخام خود را به تولیدکنندگان شیرخشک ایران می‌فروشند تا واحد‌های لبنی را متقاعد به افزایش قیمت خرید شیرخام نمایند.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG