لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افت ۷۵ درصدی تجارت ایران و اروپا

افت ۷۵ درصدی تجارت ایران و اروپا

آمار منتشر شده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو این اتحادیه در هشت ماه نخست سال جاری با افت ۷۵ درصدی به ۳.۴۷۱ میلیارد یورو رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۸ نسبت به هشت ماه مشابه امسال به حدود سه میلیارد یورو کاهش یافته است. واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در هشت ماهه نخست ۲۰۱۹ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۹۴ درصدی داشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش قیمت برخی خودروها در بازار


بررسی وضعیت بازار خودرو از مهرماه تا آبان ماه خبر از افزایش قیمت‌ها را می‌دهد، قیمت‌ها در بازار در شرایطی در اولین ماه پاییز با افزایش روبرو شد که فعالان بازار معتقد بودند روند ریزشی بازار حفظ خواهد شد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و نمایشگاه داران خودرو نیز گفت: افزایش قیمت برخی خودرو‌ها به دلیل کمبود عرضه آن است که مقطعی است همچنین افزایش قیمت خودرو از ۵۰۰ هزارتومان تا یک میلیون تومان طبیعی است. اما بررسی‌ها نشان از تغییرات پنج تا ۱۰ میلیونی برخی خودروهای تولید داخل در بازار را دارد.

منبع: خبرآنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نرگس‌کاران همچنان چشم ‌انتظار بیمه محصولشان هستند


مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: برای محصولات ارزن و گل نرگس درخواست بیمه از سوی کشاورزان وجود داشته اما متأسفانه هنوز بیمه شدن این محصولات مصوب نشده است و در فهرست محصولات صندوق بیمه کشاورزی قرار نگرفته‌اند.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شیوع ۳۰ درصدی دیابت در کلان‌شهرها


به گفته رئیس انجمن دیابت ایران شمار مبتلایان به دیابت در ایران رو به افزایش است و میزان شیوع این بیماری در کلان‌شهرها به ۳۰ درصد رسیده است و در کلان‌شهرها به ازای هر سه نفر، یک نفر بیمار دیابتی یا در برابر خطر ابتلا داریم که آمار نگران کننده‌ای است.

وی در ادامه گفت: بیش از ۸۰ درصد مردم در شهرها زندگی می‌کنند و سالانه به صورت میانگین بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر به جمعیت بیماران دیابتی در ایران اضافه می‌شود. وی همچنین گفت، ایران با کمبود انسولین مواجه است که بخشی از این کمبودها به علت تحریم‌ها و بخشی دیگر هم به علت مدیریت نامناسب است.

منبع: ایرنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طبقات متوسط در آینده نزدیک از رشته‌های خوب دانشگاهی هم محروم می‌شوند


معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تفاوت در برخورداری از کیفیت خوب یادگیری بین دانش‌آموزان، تبعیض‌‌ آمیزترین جنبه آموزش و پرورش است و ما در معنای کیفی عدالت آموزشی با تبعیض مواجه هستیم و فرصت‌های برابر یادگیری وجود ندارد.

وی اظهار داشت: هم اکنون به دلیل جداسازی از طریق نظام آموزشی باز تولید طبقات اجتماعی را داریم و در آینده کد ‌رشته‌های خوب دانشگاهی از دسترس طبقات متوسط خارج خواهد شد و هم اکنون رتبه‌های خوب کنکور و المپیادها در انحصار چند شهر بزرگ است و در عین حال جدا کردن بچه‌ها براساس عملکرد تحصیلی توسط مدارس خاص به پشتوانه اقتصادی خانواده‌ها ضربات زیادی را به وضعیت مدارس دولتی زده، محیط نرمال کلاس درس را به هم‌ریخته و کیفیت همسالان را از بین برده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG